12. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Dolazite do kraja prvog tromesečja. Čestitamo! Pročitajte više o ovoj nedelji.
RAZVOJ BEBE
Kako se Vaše prvo tromesečje bliži kraju, već ste 12. nedelja trudnoće, sada možete da vidite lice svoje bebe. I iskreno, kako je to lice prelepo. Njena koštana srž proizvodi vlastita krvna zrnca, ali jetra i slezina (koja proizvodi crvena krvna zrnca) proizvodiće većinu krvnih zrnaca do samog rođenja. Nakon rođenja, ona će nastaviti s ovom ekskluzivnom ulogom tokom celog života Vaše bebe. Ako je Vaša beba dečak, njegov je penis već vidljiv na ultrazvuku. Ako želite da pričekate da se on ili ona rode kako biste znali imate li sina ili kćerku, obavezno obavestite sve iz svog zdravstvenog tima kako ne bi pokvarili iznenađenje.
VAŠE TELO
Dobra vest - kraj prvog tromesečja je kada većina budućih majki primeti da im mučnina nestaje. Druga sjajna vest - ako ste jedva čekali da osetite pomeranje bebe, ono obično počinje oko četvrtog meseca trudnoće. Ne brinite ako se to ne dogodi odmah, pogotovo ako ste prvi put trudni. Možda ne znate kakav je to osećaj. To se ne oseća jako, već više kao lagano lepršanje u telu. Kada to osetite, možete trljati trbuh kako biste je pozdravili.
ISHRANA
Gladni ste? Iako Vam nije trebalo više kalorija nego pre nego što ste bili trudni tokom prvog tromesečja, uskoro će Vam biti potrebno oko 340 dodatnih kalorija tokom drugog tromesečja kako biste podržali bebin rast. Dobijanje tih dodatnih kalorija konzumiranjem hranljivih obroka i grickalica iz pet grupa hrane (voće, povrće, žitarice, mlečni proizvodi i meso / riba / hrana bogata belančevinama) pomoći će Vašoj bebi da raste i razvija se zdravo - kako u maternici, tako i kasnije u životu. Ali kako izgleda taj broj dodatnih kalorija u zdravoj hrani? Oko 340 kalorija može se osigurati 1 porcijom hleba od celog zrna, sa 60 g ćurećih prsa, 1 kašičicom majoneza, malo zelenog povrća i kriškom paradajza. Dodajte mali komad voća i pola čaše mleka za piće. Ovaj zdravi "mini obrok" sadrži oko 340 kalorija.
SAVETI
Mnoge se žene pitaju šta se može dogoditi ako se razbole dok su trudne. Prehlada ili želudačne tegobe obično nemaju uticaja na nerođenu bebu. Samo je važno obavestiti ginekologa o bilo kojoj bolesti jer će tačno znati kakvo lečenje i koji će lek pomoći budućoj majci, a neće naštetiti bebi. Ne pokušavajte sami da odredite koje ćete lekove uzimati.
13. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Početak drugog tromesečja je početak puno novih razvojnih prekretnica za Vašu bebu. Saznajte sve o 13. nedelji trudnoće kroz naš nedeljni kalendar!
2 čitanje
Povezani članci