23. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Stopala Vaše bebe sada su duga 4,5 do 5 cm, a ona teži znatno više od 700 g. Ostalo Vam je još oko 16 nedelja do porođaja! Pročitajte više o ovoj nedelji.
RAZVOJ BEBE
Pol Vaše bebe sada je prepoznatljiv. Ako je Vaša beba devojčica, ima jajnike već nekoliko nedelja, a vagina joj je sada šuplja. Ako je dečak, već ima penis i prostatu. Iako su njegovi testisi nastali u drugom mesecu, još uvek su u njegovoj trbušnoj šupljini. Spustiće se kad treba, bilo neposredno pre rođenja ili tokom prvih nekoliko meseci.
VAŠE TELO
Trudnoća može vršiti pritisak na to kako Vaše telo funkcioniše, a kod nekih žena to rezultira stanjem koje se naziva gestacijski dijabetes. Ako ste trudni, a nikada pre niste imali dijabetes i imate visok nivo glukoze (šećera) u krvi (obično u drugom ili trećem tromesečju), znači da imate gestacijski dijabetes. Insulin, hormon koji Vaše telo proizvodi, ne deluje dovoljno da premesti glukozu iz Vaše krvi u ćelije gde može obezbediti energiju. Većina žena s gestacijskim dijabetesom ne nastavlja da ima dijabetes nakon rođenja bebe. Zbog toga se smatra da iza svega stoje hormoni trudnoće. Vaš lekar će verovatno sprovesti rutinski test krvi u sledećih nekoliko nedelja (obično u razdoblju od 24. do 28. nedelje trudnoće) kako bi proverio imate li gestacijski dijabetes. Ako saznate da imate gestacijski dijabetes, nemojte paničiti! Možete ga regulisati ishranom, vežbanjem i – ako je potrebno – lekovima. Vaši pružaoci zdravstvenih usluga smisliće plan prilagođen Vama. Kada je glukoza u krvi pod kontrolom, većina mama i beba je i dalje zdrava tokom trudnoće.
ISHRANA
Nemojte trljati so na ranu, kao što izreka kaže. Istina je da s mesom, zimnicom, kolačima, predjelima, čipsom i teškom rukom koju mnogi od nas imaju pri začinjavanju hrane, obično konzumiramo dva do tri puta veću količinu soli od one potrebne našem telu. Iako Vam je verovatno rečeno da pazite na unos soli, bila bi loša ideja da potpuno uklonite so iz ishrane. Natrijum je neophodan za ravnotežu vode u telu. Ta ravnoteža može biti poremećena hormonima trudnoće i zahteva odgovarajući unos natrijuma kako bi bila učinkovita. Ako imate bilo kakvih nedoumica ili pitanja, obratite se svom lekaru.
SAVETI
Kako biste uključili svog partnera u trudnoću, posebno sada kada se trudnoća približava poslednjem tromesečju, idite zajedno na pretporođajni pregled ili razgovor s babicom. I, ako je moguće, idite zajedno na pripremne časove za porođaj. Namera iza toga je da Vi i Vaš partner provedete kvalitetno vreme zajedno pre nego što beba dođe. Trenutno ne morate da pazite na bebu, i sa Vašom se izbočinom još uvek može "upravljati"!
24. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Možete li da osetite kako beba reaguje na zvukove i Vaše milovanje? Kraj drugog tromesečja je vreme kada neke žene zapaze da to počinje da se događa, pa stoga budite pažljivi.
3 čitanje
Povezani članci