Dojenje
Svako zna da ništa nije u poređenju sa dojenjem I njegovim benefitima, tako da smo pripremili seriju korisnih resursa za vas.
Najbolje za tvoju bebu i za tebe!
Dojenje je nastavak jedinstvene veze stvorene između vas i vaše bebe koja se razvila dok je beba još bila u vašoj utrobi. Na vašim grudima, vaša beba se oseća sigurno i zaštićeno kao nigde drugde. Bliskost i toplina koju osećaju, kroz dodir vašeg tela, osećaj vašeg srca, stvara bliskost koja će značajno uticati na dalji razvoj vašeg mališana.
Takođe, majčino mleko je najprirodnija namirnica za vašu bebu. Sadrži sve važne hranljive sastojke koji mu pomažu da zdravo raste.
Iako je dojenje prirodan proces, mogu se pojaviti brojna pitanja. Zapamtite da je ponekad potrebno vreme, strpljenje i veština da naučite kako da pomognete svojoj bebi da se pravilno nosi sa tim.
Nagrada za vaš trud i posvećenost biće osmeh zdravog deteta u razvoju i izuzetna zaštita imunog sistema koji će obezbediti vaša hrana.
Zdravlje bebe
Prvih 6 meseci života bebe jesu najteži i najizazovniji zbog činjenice da se beba prilagođava novom načinu svakodnevnog života, navika i privikavanja na sopstveni ritam. Ovo je takođe period privikavanja deteta i roditelja jedno na drugo, kada uče da funkcionišu kao tandem.
Kao poslednje ali ne manje bitno za prvih šest meseci jesu vakcine propisane od zdravstvene administracije za zdravlje i normalan razvoj bebe. Zbog svih ovih razloga mesečne posete pedijatrima su preporučene, kao najznačajniji sastanci koji ne bi trebali da se preskaču, kao što su:
Prva poseta – u prve dve nedelje života
Prva poseta pedijatru obično se dešava kod kuće. Ciljevi su merljivi:
- Kolika je težina bebe (proverite da li se oporavila od gubitka kilograma od materinstva, jer se u prvim danima nakon rođenja javlja gubitak na kilogramima iz psiholoških razloga. Ovaj gubitak može iznositi 10-15% na novorođenčadi i oporavku u prvim nedeljama života.
- koliki je porast u dužini,
- koliki je porast lobanje.
U dodatku, stomak, uši, oralna regija, oči i zglobovi su provereni. Pitajte pedijatra da li prepisani vitamin D za prevenciju rahitisa i uspostavljanje plana obroka i plana spavanja za period koji predstoji dobro utiče na vašu bebu. Važno: prva diskusija o obaveznim i opcionalnim vakcinama sada preuzima primat.
Druga poseta – nakon mesec dana
Doktor saznaje da li se beba razvija na normalan način i kako se adaptira na život kod kuće. Prvi ultrazvuk je preporučljiv kako bi se utvrdilo potencijalni ortopedski problemi. Analizira se postojanje grčeva u trbuhu beba kao i dermatološke promene.
Treća poseta – nakon dva meseca
Vreme je za prvu obaveznu vakcinu. Evolucija bebe se utvrđuje: promena težine, promena u rastu, rast parametra lobanje, abdomen i ENT promene.
Četvrta poseta – nakon 4 meseca
Uzbuna oko zubića, reakcija na zvuke i motoričke sposobnosti se monitoriše. Druga obavezna vakcina je neophodna, kao i prva ona je administrirana. Potencijalne nedaće oko primljenih vakcina se takođe observiraju.
Peta poseta – nakon šest meseci
Vreme je za obaveznu šestomesečnu vakcinu i ukoliko je neophodno napraviti raspored opcionalnih vakcina.
Postoji generalna provera o stanju zdravlja (koja uključuje oftamološku observaciju i ortopedsku kontrolu) i na taj način se procenjuje da li je beba spremna za diversifikovanu dijetu.
Dojenje - što, kako i kada
Vodič za dojenje bebe - šta, kako i kada?
Kao što znate, majčino mleko je najbolja hrana za bebu tokom prvih šest meseci, čak i nakon uvođenja drugih namirnica.
5 čitanje
Ostali naslovi koji vas mogu zanimati