Kako pročitati govor tela bebe?
Nezavisno da li beba radosno mlati ručicama i nožicama, ako se smeši ili ako plače veoma glasno u krevetu, očigledno je da želi nešto vam kaže, ali šta?
Bebe se izražavaju od svog rođenja: izrazi lica, osmesi, gukanje, gestikuliranje. Za samo nekoliko nedelja beba će usavršiti svoj „jezik“, što će vam omogućiti da shvatite šta želi i šta oseća. Sa iznenađenjem i radošću roditelji otkrivaju trenutak kada beba postaje veliki komunikator. U nastavku vam predstavljamo kratak kurs tumačenja bebinog rečnika.
Osmesi koji toliko znače
Kada se beba smeši, ne radi to samo da vam pokaže da je srećna, već i da izrazi mnoštvo različitih raspoloženja i emocija, koje su uvek sjajne za komunikaciju sa vama.
Da li ste znali da ima više tipova smejanja?
- Refleksni osmeh koji je prirodan za bebu: javlja se, na primer, kada beba zaspi nakon što je sisala i kada je zadovoljna i sita; to je refleks koji izražava blagostanje na fizičkom nivou, ali bez sumnje kada ga vidite topićete se od miline;
- Osmeh uz oči koje se cakle ukazuju na radost i zahvalnost. Kao da želi da kaže: „Hvala ti što se brineš o meni, volim to!"
- Osmeh sa udaranjem rukama znači: „Ja te poznajem i volim da budem sa tobom".
Vaša beba plače i ne znate koji je razlog?
U slučaju beba, plač je jezik sam po sebi, i vi treba da pustite svoju bebu da se izrazi, jer je to njen način komuniciranja sa vama. Osluškujte vašu bebu, ima toliko toga da vam kaže!
Razlozi zbog kojih beba plače:
- Kada beba počne da plače glasnije i glas postaje sve snažniji, znači da je gladna;
- Kada beba počne da gunđa, bez sumnje želi da spava;
- Ako počne odjednom da plače i glas je oštar, onda je sigurno nešto boli;
- Kada glasno plače i zacrveni se, ona izražava svoju ljutnju ili frustraciju;
- Ako na kraju dana beba neprekidno plače, najverovatnije je da je to zbog razdražljivosti tokom dana. Sve ove epizode plakanja pomažu vašoj bebi da se prilagodi ciklusu buđenje/spavanje i oslobađa se emocija koje su se nakupile tokom dana.
Razumljivo gestikuliranje
Počevši od 6. ili 8. meseca, beba će početi da koristi gestove, kako bi je drugi razumeli. Beba će vam privući pažnju skrivanjem lica iza ruku, trljanjem očiju, jer je to bebin način da vam kaže da je umorna, upiranje prstom da „nešto traži“ ili će svojim ispruženim ručicama pokazati da želi da je uzmete u naručje. Njihovi mali gestovi postaju sve učestaliji i kompleksniji, formirajući jedinstveni jezik. Ovo je prvi način govora, pre verbalnog jezika.
Ovaj način komuniciranja se široko koristi u zemljama engleskog govornog područja, posebno u vrtićima. Čak je i nazvan „znakovni jezik za bebe" i zasniva se na jednostavnom principu koji se odnosi na činjenicu da je svaka reč povezana sa znakom. Da bi se izrazila zapovest „tišina“, kažiprst se postavlja vertikalno na usne. Da bi se izrazila glad, trlja se sopstveni stomak. Ovo su neki jednostavni gestovi, koje vi i beba možete da vežbate. Tako ćete joj pomoći da na zabavan način nauči neverbalni jezik.
Sličan sadržaj
Beba komunicira osmehom
Bebini osmeh je u stvari njena emocija i njeno raspoloženje.
Zašto plače vaša beba?
Glavni razlozi zbog kojih beba plače su: osećaj gladi, želja da spava ili osećaj tuge.
Tipovi smejanja
Postoje tri tipa smejanja: refleksni osmeh, osmeh uz oči koje se cakle i osmeh sa udaranjem rukama.
Znakovi da je Vaše novorođenče gladno i znakovi da je sito
Što se tiče hranjenja deteta, kako ćete znati kada početi, a kada prestati? Jednostavno – reći će Vam.
4 čitanje
Povezani članci