Planer aktivnosti za djecu u dobi od 18 do 24 mjeseci
Možete li vjerovati da Vaš mališan ima skoro dvije godine? Vaše se dijete sada stalno mijenja i vjerojatno već ima neke omiljene igre. Kako se bliži njegov drugi rođendan, primijetit ćete da se njegova razina vještina povećava, od koordinacije pokreta do komuniciranja želja - a možda će imati i jezičnu eksploziju!
Budite uzor
Redovita aktivnost važna je za zdravlje Vašeg mališana. Fizička igra zaokuplja tijela u rastu i pruža izazov malim mozgovima. Nastavite biti dobar uzor tako što ćete i sami biti što aktivniji. Neka Vas vidi kako hodate, plešete i uključujete se u igru na igralištu umjesto da sjedite na kauču, gledate televiziju ili buljite u svoj mobitel. Zapamtite da će htjeti raditi ono što vidi da Vi radite.
Pomiješajte igre
Neke igre pomoći će razviti njezine fine motoričke sposobnosti jer će se trebati koristiti svojim malim mišićima, poput onih koji se nalaze u prstima. Aktivnosti poput plesa, skakanja i utrkivanja kako bi pokupila svoju omiljenu igračku aktiviraju cijelo njezino tijelo pa će joj pomoći u razvoju njezinih bruto motoričkih sposobnosti.
Uključite i strukturirano i nestrukturirano vrijeme igranja svaki dan. Jedan od načina da zadovolji svoju potrebu za strukturiranom igrom je da budete aktivni zajedno vani, gdje ima dovoljno prostora za kretanje. Ako vremenske prilike to dopuštaju, možete otići na lokalno igralište, prošetati parkom ili posjetiti park prirode. Evo još pet ideja za zabavne igre koje možete igrati zajedno kako biste mogli ispuniti cilj od jednog do tri sata tjelesne aktivnosti za mališane dnevno...
Što? Presavij i pusti da leti
Kako? Napravite zajedno papirnati avion i potaknite ga da trči i uhvati ga. Ako možete, izađite van na široki otvoreni prostor tako da ima dovoljno prostora za trčanje. Neka i on pokuša baciti (možda će mu trebati pomoć s usmjeravanjem!), a zatim sami trčite za avionom kako biste mu pokazali koliko je igra zabavna.
Zašto? Trčanje uokolo uključuje pomicanje cijelog tijela i pomoći će mu u izgradnji snažnih mišića u nogama. Također će sigurno biti zaokupljen nagađanjem kamo će vjetar odnijeti avion!
Što? Naslaži ih
Kako? Potaknite svog mališana da napravi toranj od mekih kocaka, a zatim ih ponovno srušite.
Zašto? Ova igra pomoći će razvoju njegove motorike ruku i prstiju. To je dobar primjer nestrukturirane igre, gdje može stvoriti što god želi i naučiti kako stvari funkcioniraju. Također će mu zauzeti ruke i pružiti izazov za mozak.
Što? Igra skrivača
Kako? Nađite mjesto gdje ćete se sakriti dok Vas Vaše dijete traži, a onda se zamijenite tako da se ono skriva. Alternativno, možete sakriti igračku koju će on pronaći. Izmjenjujte se i pokažite mu koliko uživate u igranju igre i zajedničkoj aktivnosti.
Zašto? Do dobi od18 do 24 mjeseca Vaše će dijete vjerojatno razumjeti koncept igre skrivača. Ako, na primjer, sakrijete igračku ispod poklopca, ono će je znati potražiti. Ako vrijeme dopušta igranje vani, igra skrivača pruža mu priliku da razvije grube motoričke sposobnosti dok trči okolo. Ova igra je strukturirana igra, gdje djeca slijede upute i vodi ih odrasla osoba, te je dobar način uključivanja ove vrste igre u postizanje cilja od jednog do tri sata dnevne aktivnosti. To je također prilika da ga upoznate s novim riječima za stvari koje otkriva ili primjećuje vani.
Što? Unutarnji krug
Kako? Stavite obruč na tlo ili postavite uže za preskakanje na tlo u obliku kruga i postavite okolo neke kuglice različitih veličina. Potaknite svoje dijete da skupi kuglice i stavi ih u krug. Kad se malo uvježba, pridružite mu se i pogledajte tko može brže!
Zašto? Izaziva Vaše dijete da se brzo kreće i aktivira cijelo tijelo dok se savija kako bi pokupila i spustila loptice te trči naprijed-natrag. Pomaže joj vježbati i grube i fine motoričke sposobnosti.
Što? Pun pogodak!
Kako? Postavite prazne boce s vodom kao čunjeve za kuglanje i pokažite svom mališanu kako valjati loptu da bi ih srušio. Pohvalite ga ako sruši bilo koju bocu kako biste potvrdili cilj igre.
Zašto? Aktiviraju se bruto motoričke sposobnosti, kao i koordinacija ruku i očiju. Imajte na umu da ste uzor svom djetetu pa je vjerojatnije da će se pridružiti i igrati ako vidi da se i Vi zabavljate. Naučit će i "uzrok i posljedicu", kako se izmjenjivati i slaviti sportske pobjede!
Kontrolni popis za sigurnost na igralištu
- Uvijek držite svoje dijete na vidiku i pažljivo ga nadzirite dok ste na igralištu.
- Potražite opremu za igru prikladnu za njegovu dob.
- Odaberite ljuljačke s podrškom kako ne bi ispalo iz nje.
- U idealnom slučaju, odaberite igralište s mekim pokrovom tla u slučaju bilo kakvih prevrtanja.
- Pazite na metalnu opremu za igru, koja se može zagrijati tijekom ljetnih mjeseci.
- Podsjetite svoje dijete da se treba popeti stepenicama do tobogana, a ne pokušavati popeti se po samom toboganu.
Izvori
https://pathways.org/growth-development/toddler/games/ (Accessed December 5 2018)
Okely AD, Ghersi D, Hesketh KD, et al. A collaborative approach to adopting/adapting guidelines – The Australian 24-hour movement guidelines for the early years (birth to 5 years): an integration of physical activity, sedentary behavior, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Supple 5):869. doi: 10.1186/s12889-017-4867-6.
Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books.
Society of Health and Physical Educators (SHAPE). Active start: A statement of physical activity guidelines for children from birth to age 5. 2nd ed. Reston, VA: SHAPE America; 2009. Available at: https://www.shapeamerica.org/standards/guidelines/activestart.aspx (Accessed December 5 2018)
Tremblay MS, Chaput J, Adamo KB, et al. Canadian 24-hour Movement Guidelines for the Early Years (0-4 years): An integration of physical activity, sedentary behaviour, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Suppl 5):874 doi 10.1186/s12889-017-4859-6.
https://pathways.org/growth-development/toddler/milestones/ (Accessed December 5 2018)
https://pathways.org/topics-of-development/play/(Accessed December 5 2018)
https://pathways.org/watch/parents-guide-structured-vs-unstructured-pla…(Accessed December 5 2018)
https://pathways.org/baby-milestones-calendar/(Accessed December 5 2018)
Poslednji put revidirano: septembar, 2018