Njega novorođenčeta - prvih 6 mjeseci života
Prvih 6 mjeseci života djeteta najteži su jer se tijekom ovoga razdoblja beba prilagođava dnevnom stilu života, stvara navike i pronalazi svoj ritam. To je također razdoblje prilagodbe između roditelja i djeteta kada uče funkcionirati u tandemu. Pročitajte više o njezi novorođenčeta u prvih 6 mjeseci.
Zdravlje bebe - 0-6 mjeseci
Prvih 6 mjeseci života djeteta najteži su jer se tijekom ovoga razdoblja beba prilagođava dnevnom stilu života, stvara navike i pronalazi svoj ritam. To je također razdoblje prilagodbe između roditelja i djeteta kada uče funkcionirati u tandemu. Saznajte više o njezi novorođenčeta u ovom razdoblju.
Na kraju, ali ne i manje važno, u prvih 6 mjeseci važna se cjepiva primjenjuju za zdravlje i normalan razvoj bebe. Iz tih se razloga preporučuju mjesečni posjeti pedijatru, a najvažniji su termini, koji se ne smiju preskakati, sljedeći:
Prvi posjet – u prva dva tjedna života
Prvi se posjet pedijatru obično odvija kod kuće. Njegove su svrhe izmjeriti:
- težinu bebe (provjeriti je li vratila težinu iz rodilišta jer u prvih par dana nakon rođenja gubi se težina zbog psiholoških uzroka. Taj gubitak može doseći 10 – 15 % težine novorođenčeta, a težina se vraća u prvome tjednu života)
- povećanje duljine
- povećanje opsega glave
Dodatno se provjeravaju želudac, uši, usna šupljina, oči i zglobovi. Pitajte pedijatra propisuje li vitamin D za sprečavanje rahitisa i uspostavite bebin raspored obroka i spavanja za sljedeće razdoblje. Važno: sada se odvija prva rasprava o obaveznim i izbornim cjepivima.
Drugi posjet – nakon jednoga mjeseca
Liječnik saznaje razvija li se dijete normalno i kako se prilagođava životu kod kuće. Prvi se ultrazvuci preporučuju za otkrivanje mogućih ortopedskih problema. Procjenjuje se prisutnost kolika u beba te se analiziraju i dermatološke promjene.
Treći posjet – nakon dva mjeseca
Vrijeme je za prvo obavezno cijepljenje. Provjerava se razvoj djeteta: dobitak težine, povećanje duljine, rast opsega glave, abodominalne promjene i promjene uha, grla i nosa.
Četvrti posjet – nakon četiri mjeseca
Prati se nicanje zuba, reakcije na zvuk i motorne sposobnosti. Primjenjuje se drugo obavezno cjepivo i, po potrebi, prva izborna cjepiva. Prate se moguće negativne reakcije na cjepiva.
Peti posjet – nakon šest mjeseci
Vrijeme je za obavezno cjepivo u dobi od 6 mjeseci i, po potrebi, dovršava se raspored izbornih cjepiva. Općenito se provjerava zdravstveno stanje (uključujući oftalmološki pregled i ortopedsku kontrolu) i procjenjuje se je li beba spremna za diverzifikaciju prehrane.
Druge teme koje bi vas mogle zanimati