trimester2

Drugo tromjesečje trudnoće

Sada kada je sve riješeno, vrijeme je da se usredotičite na svog mališana. Pročitajte više o tjednima 13 - 26, odnosno o drugom tromjesečju trudnoće. Otkrijte transformacije kroz koje prolazi vaša beba i kako joj možete pomoći da se razvije zdravo.

Drugo tromjesečje trudnoće

Drugo tromjesečje mnoge majke opisuju kao najugodnije razdoblje trudnoće. Simptomi od prvih tjedana nakon začeća nestaju, a trbuh još nije dovoljno velik da ometa svakodnevne aktivnosti. Ako se pitate što se događa sa ženskim tijelom i kako se dijete razvija u njezinoj utrobi, pročitajte naš tekst. 

Prvo tromjesečje trudnoće teško je vrijeme za mnoge mame. A to je zbog bolesti, prvenstveno mučnine ili vrtoglavice. Sama beba se intenzivno razvija u ovom trenutku i krajem trećeg mjeseca već je razvio sve najvažnije organe poput očiju, jetre, ruku i nogu ili srca. Što će se dogoditi u drugom tromjesečju?

Kada počinje drugo tromjesečje trudnoće i kada završava?

Drugo tromjesečje počinje u četvrtom mjesecu trudnoće, odnosno u 13. tjednu, a traje još tri mjeseca, odnosno do kraja 26. tjedna. Vjerojatno ćete se sjetiti dva emocionalna trenutka iz tog razdoblja, jer su to oni koji najčešće dugo ostaju u sjećanju roditelja. Prvi je takozvani poluzvuk, tijekom kojeg je obično poznat spol djeteta. Drugi je povezan s prvim – još uvijek vrlo osjetljivim – pokretima djeteta, koji se u ovom trenutku počinju osjećati.

Što treba znati o drugom tromjesečju?

U drugom tromjesečju beba u majčinom trbuhu raste i intenzivno se razvija. Na početku je oko 7,5 cm, a na kraju šestog mjeseca – već 23 cm duga i teži oko 900 g. Organi koji su se ranije razvili (srce, jetra, oči, mozak ili koža) sazrijevaju i poprimaju svoje konačne oblike i proporcije - tako da će ostati do rođenja. Razvijaju se i mišići i kostur, koji još nije izrađen od kosti, već od fleksibilne hrskavice. Beba uči gutati i počinje sisati prst, a na kraju 26. tjedna također otvara oči, prethodno čvrsto prekrivene kapcima. 

Jeste li znali da...

Amnionska vrećica, u kojoj se fetus nalazi u majčinom trbuhu, ispunjena je amnionskom tekućinom. Na početku drugog tromjesečja mijenja se njegov sastav - glavni sastojak je pišanje, što beba radi i do nekoliko desetaka puta dnevno. Nema previše tekućine, jer... Dijete ga pije! To je potrebno da bi se njegova pluća, probavni sustav i mokraćni sustav pravilno razvili. 

Kao što smo već spomenuli, drugo tromjesečje trudnoće također je vrijeme kada mama može osjetiti prve pokrete svog nerođenog blaga. U početku se osjećaju poput laganog golicanja i - osobito u prvoj trudnoći - lako ih je promašiti. Svakim tjednom, međutim, postaju sve jači i teže ih je promašiti. 

Tegobe i uznemirujući simptomi u drugom tromjesečju trudnoće

Mnoge mame ističu kako je drugo tromjesečje za njih "medeni mjesec" - osjećaju se odlično, splasnu stres i emocije vezane uz početak trudnoće i dolazi vrijeme kada se možete mirno pripremiti za dolazak bebe. No, ovo razdoblje nije povoljno za sve - možete se osjećati umorno, a rast maternice i razvoj njezine stanarice mogu izazvati razne tegobe. Većina njih je vjerojatno normalna reakcija organizma, no ako vas nešto muči, svakako se obratite liječniku.

Najčešći simptomi i tegobe u drugom tromjesečju su

  • bolovi u leđima u trudnoći - drugo tromjesečje je vrijeme kada trudnoća počinje biti sve vidljivija, a težište tijela se pomiče više prema naprijed. Hormoni rade najvećom brzinom. Rezultat njihovog rada je činjenica da mišići preuzimaju neke od zadataka za koje su prethodno bili odgovorni zglobovi, pa se zbog toga brže umaraju. Sve to križobolju čini uobičajenom bolešću. Srećom, može se otkloniti odgovarajućim vježbama i ispravnim navikama (čučanje umjesto saginjanja, ravnomjerno držanje leđa tijekom svakodnevnih aktivnosti, izbjegavanje dugog stajanja, nošenje cipela s niskom i širokom petom); 
  • glavobolja i vrtoglavica tijekom trudnoće, u drugom tromjesečju - njihova povremena pojava je normalna; 
  • žgaravicažgaravica je sasvim normalan simptom s kojim se možete pokušati boriti dijetom; 
  • bolovi u trbuhu u trudnoći - u drugom tromjesečju ne bi trebao biti razlog za zabrinutost, jer je povezan s brzim razvojem i rastom bebe. Može biti praćeno osjećajem povlačenja u preponama. S druge strane, probadanje u donjem dijelu trbuha tijekom trudnoće, u drugom tromjesečju, u kombinaciji s krvarenjem iz genitalnog trakta, zahtijeva hitnu konzultaciju s liječnikom; 
  • oticanje nogu - otečene, teške i bolne noge posljedica su pritiska rastuće maternice na krvne žile. Kretanje, česte promjene položaja i postavljanje nogu na povišenu platformu mogu pomoći; 
  • učestalo mokrenje tijekom trudnoće – drugo tromjesečje je vrijeme kada maternica raste. Treba mu sve više prostora, pa vrši pritisak na druge organe – uključujući i mokraćni mjehur. Sama polakiurija ne bi trebala zabrinjavati, ali ako je u kombinaciji s krvarenjem ili ispuštanjem smeđe tekućine i bolovima u donjem dijelu trbuha, svakako se obratite liječniku. Ako ga prati pojačana žeđ, napadaji gladi i kronična pospanost, može biti simptom gestacijskog dijabetesa; 
  • debljanje tijekom trudnoće - drugo tromjesečje (baš kao i prvo i treće tromjesečje trudnoće.) ima specifične standarde koji opisuju debljanje. Ako se prebrzo debljate, javite se liječniku koji će naručiti pretrage na gestacijski dijabetes; 
  • zategnuti trudnički trbuh – u drugom tromjesečju trbuh otvrdne i steže se pod utjecajem bebinih pokreta i kontrakcija maternice. Sasvim je normalno.
Trudnica u bolovima sjedi za računalom

Koje pretrage treba napraviti u drugom tromjesečju trudnoće?

Sigurno znate koliko je važno redovito kontrolirati svoje zdravlje i zdravlje svoje bebe u razvoju. U drugom tromjesečju redoviti posjeti ginekologu zaduženom za trudnoću u pravilu se odvijaju svaki mjesec. Tijekom njih provjerava se krvni tlak, tjelesna težina te stanje vrata maternice i vaginalnog sekreta. Liječnik također naređuje osnovne pretrage krvi (morfologiju) i pretrage urina kako bi se uvjerio da se osjećate dobro i da Vam ništa ne prijeti.

Ostali testovi koji se provode u drugom tromjesečju su:

  • test tolerancije glukoze (šećerna krivulja) – provodi se između 24. i 26. tjedna, a zadatak mu je provjeriti postoji li rizik od gestacijskog dijabetesa, 
  • test na antitijela na toksoplazmozu – provodi se ako je nalaz prethodnog (učinjenog u prvom tromjesečju) bio negativan kako bi se isključila kasnija infekcija ovom opasnom bolešću, 
  • određivanje anti-D antitijela – naručuju se ženama za koje se pokazalo da su Rh negativne. 

Ultrazvuk je najuzbudljivija stvar za roditelje. Drugo tromjesečje, točnije razdoblje između 18. i 22. tjedna, vrijeme je za tzv. pola ultrazvuka. Beba je već teška preko 250 g i velika cca 15 cm - to je dovoljno da liječnik provjeri i procijeni pojedine parametre: izmjeri opseg glave i duljinu bedrene kosti, procijeni rad srca ili na kraju provjeri izgled organa, te tako odrediti spol vašeg djeteta. To je ujedno i test tijekom kojeg je moguće identificirati genetske bolesti ili nedostatke u razvoju koji se u ovoj fazi još mogu izliječiti. 

Ako ste stariji od 35 godina, već ste rodili dijete s genetskom manom ili u obitelji imate genetski oboljele, dobit ćete uputnicu za besplatni prenatalni pregled. Drugo tromjesečje trudnoće je vrijeme kada dolazi do tzv. trostrukog testa koji uključuje vađenje krvi i podvrgavanje računalne biokemijske analize. To vam omogućuje da provjerite postoji li povećani rizik od npr. spine bifide, Downovog ili Edwardsovog sindroma. Prenatalne testove možete obaviti i sami, uz naknadu.

Trudnica se bavi jogom i smije se

Tjelesna aktivnost u drugom tromjesečju trudnoće

Kako beba raste, mijenja se i majčino tijelo: trbuh i grudi postaju sve veći i neumoljivo dolazi vrijeme kada će se sadašnja odjeća pokazati premalenom. Prilikom popunjavanja trudničke garderobe vrijedi nabaviti i sportsku kombinaciju. Mnoge žene u drugo tromjesečje trudnoće ulaze s energijom koju je dobro potrošiti na tjelovježbu. 

Vrijedi se fokusirati na vježbe istezanja i jačanja: čučnjeve, podizanje na prste, iskorake i slično. Također možete početi raditi vježbe disanja koje vas uče kako disati dijafragmom (ili pričekati do trećeg tromjesečja i početka tečajeva za porod). Odlazak na bazen, satove joge ili pilatesa bit će dobra ideja - mnogi sportski studiji održavaju tečajeve posebno za trudnice. Ako više volite samostalan trening, najbolje je konzultirati se s liječnikom ili fizioterapeutom o njihovom planu.

Jeste li znali da...

Drugo tromjesečje trudnoće također je odlično vrijeme za uključivanje Kegelovog treninga mišića, odnosno mišića dna zdjelice, u plan treninga. Dobro obučeni omogućuju vam da spriječite čestu trudničku bolest - urinarnu inkontinenciju, pozitivno utječete na tijek porođaja, zaštitite perineum od puknuća, a također spriječite neugodne posljedice, poput prolapsa maternice.

Što jesti u drugom tromjesečju trudnoće

Važan element brige o sebi je pravilna prehrana. Vaša potražnja za energijom se povećava, pa je vrijedno pravilno sastaviti obroke tako da sadrže sve sastojke potrebne za pravilan razvoj djeteta u drugom tromjesečju trudnoće. Dijeta treba uključivati proizvode bogate proteinima, koji su izvor nezasićenih masnih kiselina i složenih ugljikohidrata, kao i velike količine povrća i voća. Uklonite iz prehrane proizvode koji mogu biti izvor opasnih bolesti: plavi sir, sirovo meso, jaja, riba i mlijeko. Prijedlozi za uravnotežene obroke mogu se naći u našim jelovnicima za drugo tromjesečje. 

Kao što možete vidjeti, drugo tromjesečje trudnoće je razdoblje koje vas može iznenaditi. Vrijedno je biti spreman na ono što će se dogoditi vašem tijelu, kao i znati kako se brinuti o sebi i svojoj bebi za to vrijeme. Uostalom, vi ste najvažniji! 

Pitanja i odgovori o drugom tromjesečju trudnoće

Drugo tromjesečje – od kada brojati?

Drugo tromjesečje počinje u četvrtom mjesecu trudnoće, odnosno u 14 tjedana.

Glavobolja u trudnoći (drugo tromjesečje) - što to može značiti?

Glavobolja i vrtoglavica u trudnoći, ako se to dogodi povremeno, normalni su i ne bi vam trebali smetati. Njihovi uzroci mogu biti stres, hormonalne promjene ili poremećaji spavanja. Međutim, ako je glavobolja popraćena drugim bolestima (npr. hipertenzija, oteklina, oteklina ili poremećaji vida), svakako posjetite liječnika.

Koje vitamine uzimati u drugom tromjesečju trudnoće?

Vitamini i minerali koje vrijedi uzimati u drugom tromjesečju trudnoće su: folna kiselina, jod, vitamin D3, omega kiseline (DHA) i željezo. Ovi sastojci su potrebni da bi se beba u trbuhu pravilno razvila.

Week by week

View details 13 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
13-tjedana

13 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Početak drugog tromjesečja je početak puno novih razvojnih prekretnica za Vašu bebu. Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 14 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
14-tjedana

14 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Vaša beba je veličine grejpa! Jeste li osjetili njezin pokret ili udarac? Ako ne, trebali biste moći u sljedećim tjednima! Pročitajte više o ovom uzbudljivom vremenu.

3 čitanje

View details 15. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
Ruke muškarca i žene koji drže ženin trbuh

15. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Iako se Vaša beba nalazi duboko u Vašem tijelu, ovo je tjedan u kojem se razvija njezin njuh. Pročitajte više o 15. tjednu trudnoće.

2 čitanje

View details 16 tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
16-tjedana

16 tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Ako biste mogli zavirit u svoje tijelo i gledati svoju bebu u rastu, mogli biste je vidjeti kako siše palac! Konačno je uspio doći do usta. Pročitajte više o ovom tjednu.
 

2 čitanje

View details 17 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
17-tjedana

17 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Vaš mališan sada teži više od 200 g i svakim danom sve više izgleda kao "prava" beba. Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 18. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
Ginekolog radi ultrazvuk trudničkog trbuha

18. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Puno se skokova u razvoju događa u 18. tjednu trudnoće, od živčanih stanica koje se množe do početaka otisaka prstiju. Pročitajte više o ovom tjednu.

3 čitanje

View details 19 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
19-tjedana

19 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Vaš „mali stanar“ teži između 300 i 400 grama – otprilike kao jedan grejp. Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 20 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
20-tjedana

20 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Toliko se toga događa u Vašem trbuhu ovaj tjedan da biste možda trebali malo odspavati nakon što pročitate o tome! Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 21. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
21-tjedana

21. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Iako Vaša beba sada teži oko pola kilograma, još uvijek ima dovoljno prostora u trbuhu. I voli se koristiti njime kada ne spava! Pročitajte više o ovom tjednu.
 

3 čitanje

View details 22 tjedna trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
22-tjedana

22 tjedna trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Ako biste pogledali unutar svog tijela, možda biste vidjeli svoju bebu kako siše palac. To je prirodni način da se pripremi za dojenje od rođenja. Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 23 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
23-tjedana

23 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Stopala Vaše bebe sada su duga 4,5 do 5 cm, a ona teži znatno više od 700 g. Ostalo Vam je još oko 16 tjedana! Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 24. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
24-tjedana

24. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Možete li osjetiti kako beba reagira na zvukove i Vaše milovanje? Kraj drugog tromjesečja je vrijeme kada neke žene zapaze da se to počinje događati, pa budite pozorni.

3 čitanje

View details 25 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
25-tjedana

25 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Ostala su još dva tjedna drugog tromjesečja. Pripremate se za završnu etapu. Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 26 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnoća
26-tjedana

26 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Mali trenutak razotkrivanja za posljednji tjedan drugog tromjesečja - Vaša beba će sada prvi put otvoriti oči! Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

Pridružite se klubu Nestlé Baby

  Pridružite se klubu Nestlé Baby
Iznenađenja

Iznenađenja

Budite u toku s novostima i uživajte u iznenađenjima pripremljenima za vas.

KORISNI-ALATI

Korisni alati

S pomoću naših korisnih aplikacija sve obveze obavljajte na vreme.

SAVJETI-STRUČNJAKA

Saveti stručnjaka

Na raspolaganju su vam članci i mišljenja specijalista za svaku fazu.

PREHRANA-BEBA

Prehrana beba

Saznajte sve o prehrani u prvih 1000 dana života bebe.