Vrtić ili dadilja - prednosti i nedostaci
Povratak na posao pozitivna je stvar, ali teško je odabrati pravu osobu koja će se brinuti o djetetu. Niste sigurni koji izbor brige za dijete dok ste na poslu odabrati? Razmišljate li o izboru između vrtića ili tete čuvalice? Uglavnom je ovu odluku teško donijeti većini i ovisi o situaciji i mogućnostima kojima raspolažete.
Pronalaženje mjesta u vrtiću ili pronalazak dadilje u koju možete vjerovati može biti problem mnogim roditeljima. Ako odabir načina brige o mališanu počne izgledati kao utrka s preprekama, predviđanje događaja uvelike pojednostavljuje stvari. Koja su prava pitanja koja treba postaviti, prednosti ili nedostatci različitih postojećih opcija?
Treba razmotriti mnogo važnih aspekata. Prije svega, morate biti svjesni da ćete morati raditi kompromise. Ne postoji savršena metoda i svaka od tih metoda ima svoje prednosti i nedostatke. Na vama je da odaberete ono što vam najviše odgovara, ovisno o vašim prioritetima.
Jaslice
Prednosti – jaslice su mjesto za druženje i razvoj koje savršeno odgovara bebama. Osoblje je kvalificirano. Troškovi, izračunati na osnovi dohotka, niži su od ostalih metoda skrbi o bebi. Međutim, mogu postojati prilično velike razlike u državnim i privatnim troškovima.
Nedostatci - Teško je pronaći mjesto. Program otvaranja i zatvaranja je strog i morat ćete se tome prilagoditi. U jaslicama se mališani razbole vrlo često jer se bolesti lako prenose s jedne na drugu. Bolesna djeca uglavnom ne smiju pohađati ustanovu.
Dadilja
Prednosti - Ova metoda je fleksibilna, jer se možete s njom dogovoriti o određenom rasporedu, ovisno o vašim potrebama. Mališani se razbole mnogo rjeđe nego u slučaju jaslica, jer o njima brine jedna osoba ili dolaze u kontakt s ograničenim brojem druge djece.
Nedostatci - Pronaći dadilju nije lako, kao što nije lako ni naučiti vjerovati u nju. Mjesto u kojem boravi dadilja mora biti čisto, ne smije pušiti i morate se pobrinuti da se o mališanu brine onako kako bi trebalo. Kad se razboli dadilja, nije lako naći nekoga tko će je odmah zamijeniti.
Dadilje u live-in sustavu
Prednosti - ovo je najfleksibilnije rješenje jer više ne morate nikud ići. Dadilje se mogu prilagoditi vašim potrebama a beba, obzirom da brine samo o njoj, može uživati svu njezinu pažnju. Na kraju dana, dadilje vam mogu dati detaljan izvještaj o onome što se dogodilo tijekom dana.
Nedostatci - Morate imati potpuno povjerenje u dadilju koju ste odabrali, jer je moguće da ona nema baš svu potrebnu obuku ili iskustvo za brigu o novorođenčadi ili starijoj djeci. Može biti vrlo komplicirano kada se dadilja razboli i ne može obavljati svoju aktivnost.
Zajedničko čuvanje djece
Prednosti - program se može prilagoditi zahtjevima. Mali ne gubi kontakt s kućom, jer će dio vremena biti zbrinut kod kuće.
Nedostatci - Nije lako naći obitelj u blizini kuće s kojom se možeš slagati i koja ima ista ograničenja kao i vi ili cijeni iste vrijednosti koje vi imate, primjerice, u obrazovanju. Troškovi takvih metoda relativno su visoki.
Grupa za igru
Prednosti - grupa za igru je fleksibilna metoda za majke koje nemaju posao. Mališana možete ostaviti u takvoj grupi za igru na pola dana do tri dana u tjednu, a ovo je specifično mjesto na kojem mališani otkrivaju radost grupnih aktivnosti, a sve pod budnim nadzorom kvalificiranog osoblja.
Nedostaci - Mjesta su ograničena, najbolje je rezervirati nekoliko mjeseci unaprijed, a program otvaranja i zatvaranja je strog.
Članovi obitelji
Prednosti – poznajete jako dobro osobu koja vrlo brine o mališanu, a to će vas spasiti od dodatnog stresa. Članovi obitelji također se mogu prilagoditi vašem rasporedu i ograničenjima. Veza između njih i malog također je vrlo bliska.
Nedostaci - Pitanja obrazovanja mogu postati jako veliki kamen spoticanja. Briga o djetetu također zahtijeva puno energije, pa morate osigurati da bake i djedovi imaju sve što je potrebno za brigu o mališanu tijekom dana.
Trenutak kada će se o djetetu brinuti druga osoba trenutak je velike transformacije. Kako biste pomogli djetetu da se lakše prilagodi, objasnite razloge svih tih promjena i isplanirajte određeno razdoblje upoznavanja, tijekom kojega se dijete može postupno naviknuti na novo životno okruženje. U početku možete ostati i Vi, a zatim ga nekoliko minuta ostaviti samog, a onda svaki put sve više i više. To je uobičajena praksa jaslica, a ovaj se proces integracije može provesti na isti način u slučaju dadilje ili čak u slučaju bake, ako se želi brinuti za Vaše dijete.
Dijete također ima tu pravo glasa
Ako primijetite da je dijete dok ga vodite u i iz vrtića neraspoložen, ljut ili mu nedostaje energije, tada mu ta metoda brige o njemu možda ne odgovara. Možete razgovarati s ravnateljem jaslica ili tetom čuvalicom kako biste saznali više o tome što bi mogao biti razlog djetetova negodovanja.
Pomno razmislite o odabiru brige za dijete, jer kao što Vi provedete veliki dio dana na poslu i da iste bili zadovoljni morate moći skladno fukcionirati u tom okruženju, tako je i djetetu potrebno skladno okruženje u kojem se može razvijati i rasti.
Zapamti
U takvoj okolini dijete ima priliku za igru sa svojim vršnjacima za koju mu se nudi velik izbor igračaka i opreme.
Mora biti pažljiva osoba s djetetom, držati odnos blizak, ali na profesionalnoj razini prema unaprijed dogovorenim pravilima.
Članovi obitelji mogu biti od velike pomoći kada je u pitanju briga o djetetu i čuvanje, pogotovo ako se radi o bakama i djedovima.
Kako izgraditi uravnotežen odnos majka-dijete
Želite izaći u grad ili u kino i strah Vas je ostaviti dijete s dadiljom? Zabrinuti ste čak i onda kada ste na poslu i imate želju otići doma vidjeti je li Vaše dijete dobro?
4 čitanje
Povezani članci