Roditelj hrani malu bebu

Sve o alergijama na hranu kod beba i dece

Od rođenjе
Članak
Maj 8, 2024
5

Sve veći broj dece pati zbog određenih alergija na hranu ili netolerancije određene vrste. Kako mogu ograničiti rizike za svoje dete?

Statistike pokazuju da se broj slučajeva alergije i netolerancije na hranu povećava vrtoglavom brzinom, uključujući i novorođenčad. Iako su pojedinačni slučajevi složeni i povezani sa više faktora, sam fenomen se danas može veoma dobro objasniti: organizam dolazi u kontakt sa supstancom koju ne „prepoznaje“ (ili koju više ne prepoznaje), što aktivira odbrambeni sistem radi zaštite od nepoznatog. Iako se javlja širok spektar simptoma, rešenje je uvek isto: izbegavanje, to jest potpuno uklanjanje tog sastojka iz ishrane.

Još jedna činjenica koja bi trebalo da vas umiri i koja je naučno dokazana je da će se postepenim i metodičnim dohranjivanjem i uvođenjem čvrste hrane smanjiti rizik od razvijanja takvih alergija. Evo nekih odgovora na glavna pitanja koja biste mogli imati o ovoj temi.

 

Da li dojenje pomaže u sprečavanju pojave alergija na hranu?

Uopšteno se smatra da dojenje smanjuje rizik od alergija na hranu.

U slučaju porodice u kojoj postoji „visoki rizik“ i koja ima određenu istoriju alergija (majka, otac, itd.), a posebno alergije na proteine koji se nalaze u kravljem mleku, dojenje je još više preporučljivo, a specijalista može čak preporučiti ograničavanje količine mlečnih proizvoda i drugih alergenih namirnica u ishrani majke. U idealnom slučaju bebe bi trebalo isključivo dojiti tokom prvih šest meseci života. Sa tačke gledišta imunološkog sistema, dojenje ga pojačava kod male dece. Takođe i digestivni sistem sazreva efikasnije. Zbog toga je bitno da se čvrsta hrana uvodi postepeno.

 

Koji su simptomi alergije?

U zavisnosti od namirnice koja je odgovorna za njenu pojavu, simptomi koji bi trebalo da vas uznemire su: povraćanje, proliv, bolovi u stomaku, koprivnjača, blaga inflamacija usana i jezika (ili u nekim ozbiljnim slučajevima, angioedema), ekcem, astma i ORL infekcije koje se stalno ponavljaju, kao i prestanak normalnog ritma razvoja deteta, koji možete pratiti putem grafikona rasta i razvoja.

 

Koji su glavni alergeni?

Od početka uvođenja čvrste hrane pa do uzrasta od tri godine, četiri glavna alergena su: jaja, gluten, kikiriki i proteini iz kravljeg mleka. Simptomi su isti, a rešenje ostaje nepromenjeno: izbegavanje alergena.

 

Jaja

Za alergiju je često krivo belance, tako da vam savetujemo da ne dajete detetu belanca pre navršene jedne godine. Žumance se može uvesti nakon navršenih šest meseci života. Ako je kod bebe dijagnostikovana alergija na jaja, mora se uzeti u obzir da se mnoga jela prave od sastojaka koji sadrže jaja. Pročitajte pažljivo etikete i spisak sastojaka!

Gluten

Gluten je protein koji se nalazi u žitaricama, kao što su raž, zob, pšenica (uključujući pšenični hleb, pšenica spelta i pšenica khorasan) i ječam. Dakle, čim se dijagnostikuje alergija na gluten, sve proizvode koji se dobiju od ovih žitarica treba ukloniti iz ishrane. Srećom, današnji propisi zahtevaju da se gluten istakne na svim proizvodima koji sadrže ovaj protein. Proizvodi za bebe koji se uvode u njenom najranijem uzrastu po pravilu ne sadrže gluten. Postepeno uvođenje glutena je moguća počevši od navršenog 6. meseca.

Kikiriki

Kao u slučaju jaja i glutena, i kikiriki je prisutan u mnogim industrijskim prehrambenim proizvodima, koji nisu specijalno namenjeni za ishranu dece. Vaša odgovornost je da pročitate etiketu, da biste otkrili i najmanji trag njihovog prisustva u hrani!

Proteini kravljeg mleka

Alergija na mlečne proteine postala je uobičajena pojava, posebno kod novorođenčadi. Zamolite svog lekara da vam preporuči pravilnu ishranu za vas i vašu bebu.

Ostale kategorije potencijalnih alergena:

  • Kikiriki i orašasti plodovi (orasi, lešnici, kikiriki, pistaći, bademi, šumski lešnici, indijski orasi, pekan orasi, brazilski orasi, orasi makadamije i slični proizvodi, itd.);
  • Semenke (seme susama i njegovi derivati, itd.);
  • Soja i prerađevine od soje;
  • Rakovi, mekušci, ribe i proizvodi koji ih sadrže;
  • Celer, senf, seme lupine i proizvodi koji ih sadrže;
  • Sumpor dioksid i sulfiti u određenim koncentracijama.

 

„Koliko shvatam, pažljivo uvođenje novih namirnica smanjuje rizik od alergija na hranu. Kako to da uradim u praksi?"

Postepeno dohranjivanje vaše bebe, po savetu lekara specijaliste, i uvođenje čvrste hrane počinje - prema podacima Svetske zdravstvene organizacije - od 6. meseca (do ovog uzrasta se preporučuje isključivo dojenje), uz pažljivo uvođenje samo jedne nove hrane odjednom. U slučaju dece sa određenom predispozicijom za pojavu takvih alergija, neki lekari čak preporučuju uvođenje po jedne nove namirnice jednom nedeljno.

Šta treba da znate:

  • Izbegavajte žitarice koje sadrže gluten na početku dohranjivanja vaše bebe. Međutim, od šestog meseca možete početi sa uvođenjem žitarica bez glutena;
  • Izbegavajte bebi da dajete hranu sa najvišim nivoom alergena, sve dok ne napuni 12 meseci (posebno kikiriki, belance, lešnik, orašaste plodove, celer, morske plodove, senf, itd.). Voće i povrće uvek pripremajte na odgovarajući način (pre nego što ih ubacite u pire ili kompot), jer se alergijska svojstva smanjuju kuvanjem.

 

Ko može da dijagnostikuje alergiju?

U početku vaš porodični lekar ili pedijatar može da vam prepiše testiranje krvi. Preporučuje se da se konsultujete sa alergologom. Možete čak pronaći alergologa specijalizovanog za probleme novorođenčadi.

 

Mogu li se ove alergije izlečiti?

Trenutno nema medicinskog tretmana za alergije na hranu. Standardna praksa je da se alergeni ponovo uvedu posle nekog vremena, čime se organizam postepeno desenzibilizuje pod nadzorom specijalista.

 

Sličan sadržaj

Prevencija alergija

Trenutno se alergije ne mogu lečiti, ali se mogi sprečiti dojenjem, postepenim dohranjivanjem i postepenim uvođenjem alergenih namirnica

Simptomi alergija

Simptomi alergije uključuju povraćanje, proliv, bolove u stomaku, koprivnjaču, blagu inflamaciju usana i jezika, ekcem, astmu i ORL infekcije koje se stalno ponavljaju, kao i prestanak normalnog ritma razvoja deteta.

Hrana koja je razlog alergije

Hrana sa najvećim alergenim potencijalom, koju morate da uvodite u ishranu bebe postepeno u određenim fazama razvoja, su jaja, gluten, lešnici i kravlje mleko.

View details Oligosaharidi u majčinom mleku
Beba se hrani majčinim mlijekom
Članak
Od rođenjе

Oligosaharidi u majčinom mleku

Draga nova mama,

4 čitanje

Povezani članci

View details Prvih 1000 dana u životu bebe
Članak
Prvih 1000 dana u životu bebe

Prvih 1000 dana u životu bebe

Trenutak koji ste najviše isčekivali za vreme trudnoće jeste trenutak kada ćete imati veliki susret sa vašom bebom.

3 čitanje

View details Razvoj i početak žvakanja kod dece
Članak
Kako hraniti bebu na boćicu

Razvoj i početak žvakanja kod dece

Od kada je došla na svet, vaša beba se nije hranila ničim drugim, osim mlekom.

5 čitanje

View details Sve o putovanju sa bebom avionom ili kolima
Članak
Putovanje s bebom

Sve o putovanju sa bebom avionom ili kolima

Dok pravite planove, čini vam se da je lako putovati sa bebom na odmor, kod dede i babe ili da se vidite sa svojim rođacima.

4 čitanje

View details Prednosti igre u životu vaše bebe i psihomotorni razvoj po mesecima
Članak
Beba i majka se igraju

Prednosti igre u životu vaše bebe i psihomotorni razvoj po mesecima

Moja beba voli da se igra, da skače i da trči kroz kuću, i čini mi se da nikada nije umorna! Kako mogu da usmerim njenu energiju, a da je istovremeno ohrabrujem?

3 čitanje

View details Mama i beba: Kako stvoriti uravnoteženi odnos
Članak
Kako stvoriti uravnoteženi odnos između majke i deteta

Mama i beba: Kako stvoriti uravnoteženi odnos

Želite da izađete u grad, da pogledate neki film, ali vas je strah da ostavite bebu kod kuće sa dadiljom?

4 čitanje

View details Tri tajne odgovornog oca
Članak
Tri tajne odgovornog oca

Tri tajne odgovornog oca

Živimo bolje nego u prošlosti, u vremenu koje je povoljno za odgajanje zdrave dece.

3 čitanje

View details Komunikacija između oca i bebe
Članak
Komunikacija između očeva i djeteta

Komunikacija između oca i bebe

Da li ste konačno dešifrovali poruke koje vaša beba pokušava da vam prenese? Sada je vreme da svoje probleme rešite kao profesionalac!

2 čitanje

View details Nega dojki tokom dojenja
Članak
Beba siše mlijeko

Nega dojki tokom dojenja

Dojite bebu od rođenja i to je divno iskustvo. Međutim, zabrinuti ste da će vaše grudi na kraju proći kroz određene transformacije. Kako možete sprečiti ove transformacije?

5 čitanje

View details Šta znači biti otac u ovo vreme?
Članak
Što danas znači biti otac?

Šta znači biti otac u ovo vreme?

Ponekad novi očevi teško nalaze svoje mesto. Da li se pitate kako ćete pronaći ravnotežu između roditeljskog autoriteta i uloge prijatelja svog deteta?

4 čitanje

Pridružite se klubu Nestlé Baby

  Pridružite se klubu Nestlé Baby
Iznenađenja

Iznenađenja

Budite u toku s novostima i uživajte u iznenađenjima pripremljenima za vas.

KORISNI-ALATI

Korisni alati

S pomoću naših korisnih aplikacija sve obveze obavljajte na vreme.

SAVJETI-STRUČNJAKA

Saveti stručnjaka

Na raspolaganju su vam članci i mišljenja specijalista za svaku fazu.

PREHRANA-BEBA

Prehrana beba

Saznajte sve o prehrani u prvih 1000 dana života bebe.