Ishrana deteta
Sa postepenim unošenjem ,,čvrste” hrane vaša beba će otkriti jedan kompletno novi univerzum novih ukusa I tekstura. Koja su pravila koja transformišu ovu fazu od krucijalne važnosti u pravu uspešnu priču? Pripremili smo seriju korisnih resursa da bismo vam pomogli oko ove faze.
Zdrava prehrana za djecu temeljna je za cjeloživotne prehrambene navike. Evo nekoliko osnovnih pravila za najprikladniju hranu za dijete.
- Izbjegavajte hranu s previše šećera, soli ili zasićenih masti.
- Ponudite razne namirnice za treniranje djetetovih okusnih pupoljaka.
- 2-3 porcije mlijeka i mliječnih proizvoda dnevno (ili prikladni nadomjesci na biljnoj bazi).
- 5-7 porcija dnevno voća i povrća. Mogu biti svježe, smrznute, sirove, kuhane, konzervirane, sokovane ili čak sušene.
- 2-3 porcije nemasnog mesa za djecu dnevno ili ribu ili alternativne biljne proteine.
- 3-4 porcije dnevno ugljikohidrata bogatih škrobom. Ponudite ih u malim porcijama, jer ugljikohidrati zasiti.
- Zapamtite da bi porcije za dijete trebale biti mnogo manje nego za odrasle. Dio kruha za dvogodišnje dijete je oko pola kriške, a dio mesa je oko 30 g - oko 1/3 dlana.
- Dajte djetetu više hrane ako vam pokaže da je gladno. Ali nemojte mu prepuniti tanjur od samog početka.
- Odaberite nezasićene masti biljnog podrijetla (uljana repica ili maslinovo ulje) umjesto hrane pržene u trans- ili zasićenim mastima, poput pilećih grumenčića i pomfrita.
- Razmislite o veličini i teksturi prilikom posluživanja - cijela mrkva i grožđe predstavljaju rizik od gušenja. Grožđe treba rezati na pola, a mrkvu dobro kuhati i rezati na ugrize.
- Djeca odrastaju i troše puno energije. Dajte djetetu 1-2 zdrava međuobroka dnevno.
- 6-8 pića dnevno - najprikladnija je voda, mliječni napitak za malu djecu ili nezaslađeno mlijeko (ili biljne alternative poput sojinog ili rižinog mlijeka). Izbjegavajte gazirana pića i ona zaslađena šećerom.
- Neke zdravstvene vlasti preporučuju nadopunu vitaminom D bebama i malom djecom jer ih je teško dobiti potrebne količine od sunca i hrane. Posavjetujte se sa svojim liječnikom za više informacija o zdravoj prehrani kod djece.
- Ako smatrate da je vaše dijete loše naravi, naš savjet može biti od pomoći.
Šta je diversifikacija?
Diversifikacija je predstavljanje polu čvrste i čvrste hrane u ishranu bebe. Uvodi se paralelno sa dojenjem ili u kombinaciji sa mlečnom formulom.
Dojenje je superioran vid hranjenja u odnosu na formule, koje ima prednosti za mališana (obezbeđuje sve neophodne hranljive materije i štiti bebu od ostalih bolesti) kao i za majku (smanjuje rizik od postpartumskog krvarenja, raka dojke i jajnika, kao i dostizanju težine pre trudnoće mnogo brže).
Članak
Užina za najmlađe (od 6 meseci)
Ostali naslovi koji vas mogu zanimati