Kako izbeći greške u ishrani dece
Lako je podleći lošim navikama prilikom pripreme hrane za svoje dete. Saznajte kako neke jednostavne zamene i male izmene mogu učiniti njegove obroke i mini obroke zdravijim.
Da li možete da primetite šta nedostaje – ili, šta je suvišno – u sledećih osam postavki? Od porcija neodgovarajućih veličina i napitaka do izostavljenih grupa namirnica i nezdravih izbora, na svakoj od ovih slika postoji nešto što bi se moglo poboljšati.
Greška u pripremi obroka 1: Nuđenje gaziranih napitaka
Napici zaslađeni šećerom ne bi trebalo biti deo ishrane Vašeg deteta. Praznim kalorijima iz slatkih napitaka poput gaziranog soka ili limunade nema mesta u zdravoj ishrani Vašeg deteta. Oni su, pritom, i štetni za njegove zubiće koji tek niču, jer mogu doprineti stvaranju karijesa. Ponudite mleko (majčino mleko, prelazno mleko ili kravlje mleko) ili vodu uz sve obroke i užine, i držite šolju vode dostupnu za otpijanje gutljaja tokom celog dana.
Greška u pripremi obroka 2: Prenatrpan tanjir
Porcija hleba za dete od 1 do 2 godine približna je polovini jedne kriške. Naravno, ukoliko Vam mališan pokazuje da je gladan i da želi još, možete mu ponuditi još polovinu kriške. Samo nemojte pretrpavati tanjir suvišnom hranom na početku obroka.
Greška u pripremi obroka 3: Zaboravljeno povrće
Vaš mališan bi trebalo da dobije povrće uz svaki glavni obrok. Ovaj ručak ili večera uključuju hranu iz samo dve glavne grupe namirnica: meso iz proteinske grupe i pirinač iz grupe žitarica. Dodajte povrće ovom tanjiru, a obrok završite porcijom voća i nekim mlečnim proizvodom, i imaćete svih pet grupa namirnica u jednom obroku!
Greška u pripremi obroka 4: Pomisao da dete može jesti kao odrasla osoba
Cele šargarepe i cela zrna grožđa mogu biti potencijalna opasnost od gušenja i trebalo bi ih iseckati. Ova užina, ili mini obrok, je zdrav izbor, ali, cela zrna grožđa i šargarepa mogu nositi rizik od gušenja hranom za malu decu. Zrna grožđa bi trebalo uvek iseći na pola po dužini, a meku, kuvanu šargarepu bi trebalo iseći na komadiće veličine jednog zalogaja.
Greška 5: Prevelike porcije
Ceo komad pilećih prsa je previše za malo dete. Dečije porcija su mnogo manje od porcija za odrasle, a ceo komad pilećih prsa je previše za jedan obrok. Oko 30g (1oz) mesa ili alternativne namirnice je mnogo realnija porcija za glavni obrok. Grubo rečeno, parče mesa veličine Vašeg dlana teži oko 90g (3oz), pa svom detetu prvo ponudite trećinu takvog parčeta. Ukoliko on pokazuje znake gladi, ili traži još hrane, ponudite mu još jednu porciju.
Greška 6: Započinjanje dana sa šećerom
Žitarice sa visokim udelom šečera su nezdravi izbor za Vaše dete. Vašem detetu nije potreban šećer u ishrani, stoga pripazite na hranu i napitke koji sadrže visok nivo dodatog šećera. Proverite etiketu žitarica pre nego što ih kupite. Izbegavajte one koje imaju 6 ili više grama šećera na 30g suvih žitarica. Ovsene kaše ili žitarice za bebe, koje su od celog zrna i bez dodatog šećera, su zdravije opcije.
Greška 7: Nedostatak proteina
Smernice predlažu uključivanje jedne porcije hrane iz grupe proteina kao deo ručka i večere. Ta hrana može biti meso, ali ne mora biti. Kuvani suv pasulj je dobar izvor proteina koji ne dolazi od mesa.
Greška 8: Biranje ,,loših’’ masti
Masni komadi piletine prženi u dubokom ulju i pomfrit su nezdrave opcije. Hrana koja se prži u trans ili zasićenim mastima nije dobra za Vaše dete. Ona takođe može sadržati so, šećer, i druge začine. Skuvajte kriške krompira i iseckajte kuvanu nemasnu piletinu kako biste dobili daleko zdraviju i hranljiviju zamensku opciju. U redu je ponuditi svom detetu boraniju, pod uslovom da je iseckana na male komade, veličine zalogaja.
Kako izgleda tanjir Vašeg deteta?
Da li prepoznajete neku od ovih osam loših navika? Zabeležite jednostavne zamene i pokušajte da ih uključite u svoju svakodnevnu rutinu pripreme obroka. Zdravlje Vašeg deteta će Vam dugoročno biti zahvalno na tome!
Nikada ne pravite ove greške prilikom pripreme obroka? Čestitamo! Samo tako nastavite i budite oprezni da ne podlegnete lošim navikama u budućnosti.
Šta kad beba ne želi da jede
Nisu sva deca probirljiva kada je reč o hrani, ali neka deca postaju takva oko 2. godine, kada prolaze različite promene u razvoju i postaju samostalnija.
5 čitanje