3

Treće tromesečje

Kako vreme brzo prolazi! Ne stresirajte se, to je poslednje što biste trebali da činite. Sa brzim pristupom dolazite do dugo očekivanog momenta: da držite bebu u sopstvenom naručiju. Opustite se i nastavite da čitate kako da se najbolje pripremite za rođenje vaše bebe.

Koliko traje treće tromesečje trudnoće? 

Treći trimestar trudnoće počinje početkom sedmog meseca – ili preciznije, datira iz 28. nedelje trudnoće. Kraj trećeg tromesečja je, naravno, individualnija stvar – odrediće je samo vaše telo, započinjajući akciju rađanja. Ovaj trenutak se brzo približava i uskoro ćete moći prvi put da zagrlite svoju bebu! 

Treći trimestar trudnoće – šta vredi znati?

Kada uđete u treće tromesečje, vaš mališan ima u proseku oko kilogram. U bliskoj budućnosti će intenzivno rasti, a obim abdomena će se povećavati za oko centimetar svake nedelje. Treće tromesečje je trenutak kada morate da promenite garderobu, jer većina vaše odeće pre trudnoće uskoro više neće stati. Uvećana materica takođe može da sabije m.in. na bešici ili dijafragmi – otuda povećan pritisak na bešiku u 3. tromesečju i nedostatak daha kada se govori. 

U poslednjem tromesečju dete proizvodi dosta telesne masti, a njegova težina se povećava 3 ili čak 4 puta. Kako telo raste, takođe ima sve manje prostora za kretanje – zbog čega njegovi šutevi i pokreti postaju sve intenzivniji i ređi. Međutim, ne bi trebalo da bude manje od 10 na sat. 

Približno usred trećeg tromesečja, beba okreće glavu nadole, zahvaljujući kojoj stomak malo pada. Lakše vam je da dišete, ali možete očekivati više udaraca ispod rebara. 

Treće tromesečje – dijeta buduće majke

Jelovnik u trećem tromesečju trudnoće treba da sadrži pravu količinu proteina, da pokrije potražnju za mastima, uglavnom iz grupe omega-3, i složenih ugljenih hidrata, i da trudnici obezbedi esencijalne vitamine i minerale. Više o tome šta jesti u trećem tromesečju, možete pročitati u članku: Dijeta u III trimestru trudnoće. Preuzmite i meni za treće tromesečje. 

Fizička aktivnost u 3. tromesečju trudnoće 

Rastući u trećem tromesečju, abdomen dovodi do toga da se centar gravitacije tela blago promeni. Pored toga, možda će vam biti teže da dišete i možda ćete se osećati umornije. Dakle, ako ste pre trudnoće ili u njenim ranijim fazama vodili računa o redovnom treningu, sada ćete morati da se naviknete na drugačiji način selidbe, a neke aktivnosti zamenite pogodnijim za potrebe i sposobnosti organizma.

U trećem tromesečju trudnoće, vežbe na lopti su savršene, koje pomažu u oslobađanju kičme. Nežno vežbanje u bazenu je takođe dobra ideja. Pored toga, možete izvesti čučnjeve, karlične krugove, penjanje po nogom, podizanje nogu ili nežne pokrete ramena i vežbe podlaktice. Međutim, vežbe za zatezanje trbušnih mišića se ne preporučuju. Uvek pažljivo posmatrajte svoje telo i ako neka vežba izaziva nelagodnost, zaustavite je. 

Treći trimestar trudnoće je odličan period da uključite vežbe disanja u svoju aktivnost (ako već niste). Pokušajte da dišete sa dijafragmom, ili olovite dug dah do abdomena – pokreti grudnog koša tada treba da budu minimalni. Takođe se fokusirajte na duge izdisaje, koji imaju opuštajući i smirujući efekat na organizam. Vežbe disanja možete naučiti i u trećem tromesečju trudnoće tokom časova u porođaju. 

Simptomi raznih bolesti u trećem tromesečju

U trećem tromesečju mogu vas prati razne bolesti tipične za ovaj stadijum trudnoće. Na primer, vaginalno pražnjenje u trećem tromesečju može biti intenzivnije nego prethodnih meseci. Vodeno pražnjenje vagine je prirodni fenomen o kojem ne morate da brinete – njihov posao je da štite od potencijalnih infekcija. Ako se, s druge strane, smeđe vaginalno pražnjenje pojavi u trećem tromesečju, za sopstveni duševni mir najbolje je da odete kod ginekologa na pregled – obično je to jednostavno fiziološki simptom predstojećeg porođaja, ali u nekim slučajevima smeđe vaginalno pražnjenje u 3. tromesečju može ukazivati na, na primer, nepravilno pozicioniranje posteljice. Zato je bolje da se sa lekarom uverite da je sve u redu da mirno sačekate porođaj. 

Još jedna boljka karakteristična za treće tromesečje je bol u donjem delu stomaka. Blagi bolovi u donjem delu stomaka u trudnoći, u 3. tromesečju, mogu biti posledica popuštanja ligamenata mišića karličnog poda i ne morate da brinete o tome. Međutim, uznemirujući simptomi u trećem tromesečju trudnoće svakako uključuju jake bolove u stomaku i krvarenje – u takvoj situaciji obratite se svom lekaru što je pre moguće. 

Brzorastući stomak može da optereti područje niskih leđa, zbog čega je bol u leđima u trećem tromesečju jedna od bolesti na koju se najčešće žale buduće majke. Da biste ublažili takve simptome, vredi voditi računa o redovnoj fizičkoj aktivnosti, a na kraju trudnoće – opustiti leđa. 

U trećem tromesečju trudnoće možete posmatrati i mnoge druge bolesti, kao što su: 

  • povećan apetit i dobijanje na težini, 

  • nesanica, 

  • Zatvor 

  • gorušica 

  • penušavo u trbuhu, 

  • grčevi u mladunčetu, 

  • Tvrd stomak, dakle takozvani položaj materice, i prediktivne kontrakcije (to su normalni znaci da se telo priprema za porođaj). 

Week by week

View details 27. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Trudnica u bazenu

27. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Od danas je Vaša beba dugačka preko 30 cm, dovoljno velika da stane na podlakticu između dlana i lakta. Pročitajte više o 27. nedelji trudnoće!

3 čitanje

View details 28. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Muškarac dodiruje trudnički trbuh žene

28. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Vaša beba je duga oko 35 cm od vrha glave do pete i već teži oko 1.3 kg, trećinu porođajne težine. Noge joj mere gotovo 6 cm – da, sitne su! Pročitajte više o ovoj nedelji.


 

2 čitanje

View details 29. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Muž i trudna žena gledaju bebu na ultrazvuku u 29. tjednu trudnoće

29. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Dok se približavate cilju – rodićete za desetak nedelja – Vaša beba još uvek brzo raste, čak i širom otvarajući oči sada. Pročitajte više o toj nedelji.

2 čitanje

View details 30. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Trudna žena se drži za trbuh

30. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Svakim se danom Vaša beba razvija sve više, pripremajući se za dolazak na svet za nešto manje od 10 nedelja. Da li je prošlo brzo ili Vam se čini da se vreme vuče?

2 čitanje

View details 31. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
31-tjedan

31. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Kako se dan porođaja približava, tako se Vaša beba namešta u poziciju za rođenje. Kako je pametna Vaša beba! Ali to ste već znali. Pročitajte više o ovoj nedelji. 

2 čitanje

View details 32. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Trudnica gleda i kupuje stvari za bebu

32. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Vaša beba se još uvek razvija dok ulazite u poslednji krug, ali od sada se uglavnom usavršava i polira. On ili ona se spremaju da Vas upoznaju!

2 čitanje

View details 33. nedelje trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Trudnica se drži za trbuh i ima budilicu u drugoj ruci

33. nedelje trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Šest nedelja. Toliko Vam je ostalo pre nego što upoznate malu osobu koja raste u Vama. Neverovatno, zar ne? Mislimo da je tako. Nastavite da čitate kako biste saznali više o ovoj nedelji. 

2 čitanje

View details 34. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Trudnica u 34. tjednu trudnoće se smije

34. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Stvari se polako usporavaju u Vašem stomaku jer je razvoj skoro pa gotov. Vaša beba je oko 45 cm duga i teži oko 2kg. Pročitajte više o 34. nedelji trudnoće!

1min čitanje

View details 35. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Muškarac drži glavu na trudničkom trbuhu

35. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Za mesec dana držaćete Vašu bebu u naručju. Vaša beba kao i vaše telo se polako pripremaju za porođaj. Pročitajte više o 35.nedelji trudnoće!

3 čitanje

View details 36. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Trudnica drži igračku medvjedića na trbuhu u 36. tjednu trudnoće

36. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Od sada dok ne izađe na svetlo dana, Vaša će beba nastaviti da raste. Već je duga 45 cm i teži oko 2.9 kg! Pročitajte više o 36. nedelji trudnoće!

2 čitanje

View details 37. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Muškarac daje poljubac u trudnički trbuh

37. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Vaša beba sada drži glavu nadole, prekrštene ruke i noge savijene na grudima jer nema puno mesta za kretanje. Pročitajte više o 37. nedelji trudnoće!

3 čitanje

View details 38. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Muškarac gleda ženu i drži ruku na njenom trbuhu

38. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Još dve nedelje do porođaja! Da, istina je, Vi i Vaš mališan uskoro ćete se upoznati. Sve je spremno. Pročitajte više o 38. nedelji trudnoće!

3 čitanje

View details 39. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
39-tjedana

39. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Možda ste već osetili nekoliko kontrakcija i pitali ste se da li je to "to". Ne brinite, nećete propustiti početak porođaja! Pročitajte više o ovoj poslednjoj nedelji.   

2 čitanje

View details 40. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Članak
Trudnoća
Beba drži majčin prst

40. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana

Vreme je isteklo! Ovo je poslednja „zvanična“ nedelja trudnoće i porođaj će se desiti svakog trenutka! Pročitajte više o 40. nedelji trudnoće!

6 čitanje

Pridružite se klubu Nestlé Baby

  Pridružite se klubu Nestlé Baby
Iznenađenja

Iznenađenja

Budite u toku s novostima i uživajte u iznenađenjima pripremljenima za vas.

KORISNI-ALATI

Korisni alati

S pomoću naših korisnih aplikacija sve obveze obavljajte na vreme.

SAVJETI-STRUČNJAKA

Saveti stručnjaka

Na raspolaganju su vam članci i mišljenja specijalista za svaku fazu.

PREHRANA-BEBA

Prehrana beba

Saznajte sve o prehrani u prvih 1000 dana života bebe.