Rešenja za dečiji san
Čak i sa dobro ustanovljenom redovnom noćnom rutinom, može se desiti da san Vašeg deteta bude poremećen. Isprobajte ove ideje kako biste olakšali tretiranje nekih od čestih uzroka a kako biste Vi i Vaš mališan mogli da uživate u mirnom noćnom snu.
Čak i sa dobro ustanovljenom redovnom noćnom rutinom, može se desiti da san Vašeg deteta bude poremećen. Isprobajte ove ideje kako biste olakšali tretiranje nekih od čestih uzroka a kako biste Vi i Vaš mališan mogli da uživate u mirnom noćnom snu.
Pomozite! Moj mališan često zadrema u mom naručju dok mu čitam priču na kraju naše noćne rutine. Pre sam mogla da ga prebacim u njegov krevetac i on bi odmah zaspao. Sada, kada pokušam i spustim ga, on se potpuno razbudi i plače dok ga opet ne uzmem. Da li postoji nešto što bih mogla da uradim?
Pokušajte…Da ga stavite u krevet kada primetite da postaje umoran a pre nego što zaspi. Smestite ga sa njegovom omiljenom igračkom i ostanite u sobi da ga umirite. Vaš mališan se možda oslanja na to da će biti u rukama kada tone u san,i ima poteškoća da zaspi samostalno. Kada ste vi u sobi, Vaš mališan ima potvrdu da ste blizu, bez potrebe da ga držite.Postepeno skraćujte količinu vremena koju ostajete u sobi. Nastavite da ga proveravate ako je to potrebno. Možda ovo neće funksionisati iz prve, ali nastavite da pokušavate da to uvedete u redovnu rutinu, i vremenom, naučiće da zaspi samostalno.
Pomozite! Postaje sve teže naterati dete da ide da spava kada mu kažem da je vreme za spavanje. Ono što je krenulo kao molba za još jednu priču se sada pretvorilo u još tri priča, čašu vode, i onoliko plišanih igračaka koliko može da stane u njegov krevetac. Lista raste.
Pokušajte… Da prisvojite neke od njegovih molbi i uvrstite ih u redovnu noćnu rutinu kako biste ga usrećili. Ovo ponašanje je uobičajno, i znak je da Vaš mališan postaje samostalniji. On razvija svoj um i uči kako da testira granice. Postarajte se da prepoznate šta se dešava i postavite granice na njegove zahteve.
Pomozite! Nakon što je mesecima spavao po celu noć, moj mališan se iznenada opet budi noću. On je uznemiren i doziva me plačom dok ja ne uđem u njegovu sobu i uzmem ga. Stvarno sam mislila da smo prevazišli ovu fazu. Kako mogu ovo da rešim, iscrpljena sam?
Pokušajte… Da uverite svoj malog da ste mu blizu. Jedan od glavnih razloga noćnog buđenja je promena rutine, pa razmislite: da li je bio bolestan, da li ste u skorije vreme putovali van kuće, ili je u novoj spavaćoj sobi? Ukoliko je on u nepoznatom okruženju, može mu biti potrebno dodatne utehe. Pokušajte da se odpurete iskušenju da ga uzmete jer će u tom slučaju povezati tonjenje u san sa Vašim rukama, i može se onda mučiti da to samostalno učini. Ukoliko je bio bolestan, nesumljivo ste mu davali više pažnje tokom noći nego što biste obično i on se možda na to navikao. S obzirom da je njegova uobičajna rutina spavanja poremećena, postepeno vratite obrazac koji mu je bio poznat.
Pomozite! Moj mališan koji uskoro puni dve godine i dalje ima dve dremke u toku dana – znam da bi verovatno trebalo da dve dremke smanjimo na jednu, ali ti ,,bonus sati’’ dok spava u toku dana su mi zaista korisni za obavljanje kućnih poslova. Da li je u redu da nastavimo ovako?
Pokušajte… Da pratite njegove znakove vezane za dremanje. Ukoliko on i dalje ima dve dremke dnevno i lepo spava noću, nema potrebe bilo šta menjati. Neka deca pređu na jednu dremku dnevno sa oko 18 meseci, ali ne postoji ispravno ni pogrešno po tom pitanju.
Pomozite! Moje dete se budi veoma rano. On možda misli da je 5 ujutru razumno vreme da se započne dan, ali ja nisam baš tako sigurna!
Pokušajte… Da uđete u njegovu sobu kada se zaplače i ponudite mu potvrdu da je sve u redu.
On će možda biti srećan da se poigra sa igračkom na kratko ukoliko više ne izgleda pospano. Ukoliko ih već nemate, razmotrite instalaciju tamnih roletni, što može pomoći Vašem detetu da spava duže, pogotovu u letnjim mesecima kada je svetlije. Saberite ukupnu količinu vremena koju Vaše dete utroši na spavanje u toku jednog dana. Ukoliko se ono budi u 5 ujutru nakon što je ostvarilo od 11 do 14 sati sna u prethodnih 24 sata, onda može biti da je ono prosto ranoranilac. U tom slučaju, možda biste želeli da razmotrite svoj raniji odlazak u krevet, ukoliko je to moguće, kako biste se postarali da budete potpuno odmorni.
Pomozite! Čitala sam da bi deca trebalo da spavaju od 11 do 14 sati dnevno. Moje definitivno ne spava toliko. Da li bi trebalo da sam zabrinuta?
Pokušajte… Da pratite regularnu noćnu rutinu svog deteta, ukoliko to već ne činite. Ne zaboravite da se ove smernice odnose na ukupan san u 24 sata, tako da period od 11 do 14 sati sna uključuje i dremke. Možda se iznenadite i shvatite da ono spava i više kada se sve to sabere. Određivanje redovne satnice za spavanje i spremanje za krevet na isti način svako veče pomoći će Vašem detetu da nauči šta da očekuje. Ovo može uključiti kupanje, masažu i oblačenje pižama. Vaše dete može da popije vodu dok mu čitate priču ili pevate uspavanku, a Vi mu možete dati njegovu omiljenu plišanu igračku da mu pravi društvo. Na kraju ga zagrlite i poljubite za laku noć. Ukoliko Vaš mališan ima neke posebne zahteve, možete i njih uključiti u rutinu – pod uslovom da radite iste stvari svake noći.
Izvori
Hirshkowitz M, Whiton K, Albert SM, et al. National Sleep Foundation’s sleep time duration recommendations: methodology and results summary. Sleep Health 2015; 1(1):40-43.
Kitsaras G, Goodwin M, Allan J et al. Bedtime routines child wellbeing & development. BMC Public Health 2018; 18 (1):386. doi: 10.1186/s12889-018-5290-3
Mindell JA, Williamson AA. Benefits of a bedtime routine in young children: Sleep, development, and beyond. Sleep Med Rev 2018; 40:93-108.
Poslednji put revidirano: oktobar, 2018
Spavanje bebe i optimalna količina sna
Kada će dijete spavati cijelu noć, bez da se budi nekoliko puta? Da li je u redu da se beba okreće tijekom sna?
6 čitanje