22. nedelje trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Ako biste pogledali unutar svog tela, možda biste videli svoju bebu kako sisa palac. To je prirodni način da se pripremi za dojenje od rođenja. Pročitajte više o ovoj nedelji.
RAZVOJ BEBE
Njeno srce je sada dovoljno veliko da možemo čuti njene otkucaje srca jednostavnim stetoskopom postavljenim na Vaš želudac. Da li ste znali da nećete znati poslednju boju njenih očiju do 6-10 meseci nakon njenog rođenja? Čini se da mnoge bebe imaju plave oči pri rođenju, a kako se pigment prenosi unutar oka, boja se polako menja u krajnju nijansu. Koža joj izgleda prilično naborano i još uvek je prozirna, a ružičasto crvene je boje zbog vidljivih malih krvnih sudova. Prekrivena je masnim zaštitnim premazom, verniksom, koga izlučuju lojne žlezde. Ne brinite, nestaće.
VAŠE TELO
Vaša izbočina postaje sve veća. Kako beba i sve što je okružuje postaje sve teže, to će biti više naprezanja za leđa. Važno je sedeti i stajati što je moguće uspravnije. Možete to da vežbate pokušavajući da uravnotežite knjigu na glavi, poput modela. Nemojte dopustiti da Vam se karlica nagne napred dok hodate ili stojite. Možete da stavite mali jastuk iza leđa kako biste podržali svoje uspravno držanje ako dugo sedite.
ISHRANA
Ne zanemarujte skrob u svojim obrocima. Suprotno opštem mišljenju, skrob, poznat kao hrana bogata ugljeno hidratima, deo je zdrave ishrane trudnica. On Vam takođe daje energiju, neophodnu za Vas i Vašu bebu u razvoju. Ako Vam je savetovano da ograničite dobijanje na težini, morate obratiti pažnju na količinu, kao i na to kako pripremate hranu. Pazite da ne koristite previše masti ili soseva sa maslacem. Hrana bogata skrobom uključuje krompir, hleb, testeninu, pirinač, kinoju i griz, kao i mahunarke (pasulj, sočivo) i većina tih proizvoda je dostupna u verziji punog zrna, što je poželjno.
SAVETI
Mnoge se žene pitaju dobijaju li dovoljno, previše ili nedovoljno na težini dok su trudne. Dobijanje na težini varira od žene do žene, a preporuke se temelje na tome da li ste započeli trudnoću neuhranjeni, normalne težine, prekomerne težine ili gojazni. Vaš lekar Vas može savetovati o najzdravijem putu za Vas. Kao što znate, debljanje tokom trudnoće može uticati na težinu Vaše bebe pri rođenju; zapamtite da beba povećane težine nije zdravija od bebe rođene s prosečnom težinom.
23. nedelja trudnoće: razvoj bebe i ishrana
Vaša beba sada već teži znatno više od 700 g. Ostalo Vam je još oko 16 nedelja do porođaja! Pročitajte više o 23. nedelji trudnoće!
2 čitanje
Povezani članci