
22. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Ako biste pogledali unutar svog tijela, možda biste vidjeli svoju bebu kako siše palac. To je prirodni način da se pripremi za dojenje od rođenja. Pročitajte više o ovom tjednu.
RAZVOJ BEBE
Njezino srce je sada dovoljno veliko da možemo čuti njezine otkucaje srca jednostavnim stetoskopom postavljenim na Vaš želudac. Jeste li znali da nećete znati posljednju boju njezinih očiju do 6-10 mjeseci nakon njezinog rođenja? Čini se da mnoge bebe imaju plave oči pri rođenju, a kako se pigment distribuira unutar oka, boja se polako mijenja u krajnju nijansu. Koža joj izgleda prilično naborano i još uvijek je prozirna, a ružičasto je crvene boje zbog vidljivih malih krvnih žila. Prekrivena je masnim zaštitnim premazom, verniksom, koji izlučuju lojne žlijezde. Ne brinite, nestat će.
VAŠE TIJELO
Vaša izbočina postaje sve veća. Kako beba i sve što je okružuje postaje sve teže, to će biti više naprezanja za leđa. Važno je sjediti i stajati što je moguće uspravnije. Možete to vježbati pokušavajući uravnotežiti knjigu na glavi, poput modela. Nemojte dopustiti da Vam se zdjelica nagne prema naprijed dok hodate ili stojite. Možete staviti mali jastuk iza leđa kako biste podržali svoje uspravno držanje ako dugo sjedite.
PREHRANA
Ne zanemarujte škrob u jelima. Suprotno uvriježenom mišljenju, škrob, poznat kao hrana bogata ugljikohidratima, dio je zdrave prehrane za žene koje su trudne. On Vam također daje energiju, neophodnu za Vas i Vašu bebu u razvoju. Ako Vam je savjetovano da ograničite dobivanje na težini, morate obratiti pozornost na količinu, kao i na to kako ga spravljate. Pazite da ga ne prati višak masti ili umaka s maslacem. Hrana bogata škrobom uključuje krumpir, kruh, tjesteninu, rižu, kvinoju i griz, kao i mahunarke (grah, leća) i većina tih proizvoda je dostupna u verziji cjelovitog zrna, što je poželjno.
SAVJETI
Mnoge se žene pitaju dobivaju li dovoljno, previše ili nedovoljno na težini dok su trudne. Dobivanje na težini varira od žene do žene, a preporuke se temelje na tome jeste li započeli trudnoću pothranjeni, normalne težine, prekomjerne težine ili pretili. Vaš liječnik Vas može savjetovati o najzdravijem putu za Vas. Kao što znate, debljanje tijekom trudnoće može utjecati na težinu Vaše bebe pri rođenju; zapamtite da beba povećane težine nije zdravija od bebe rođene s prosječnom težinom.
Povezani članci

22 tjedna trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Ako biste pogledali unutar svog tijela, možda biste vidjeli svoju bebu kako siše palac. To je prirodni način da se pripremi za dojenje od rođenja. Pročitajte više o ovom tjednu.
2 čitanje

16 tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Ako biste mogli zavirit u svoje tijelo i gledati svoju bebu u rastu, mogli biste je vidjeti kako siše palac! Konačno je uspio doći do usta. Pročitajte više o ovom tjednu.
2 čitanje

8. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Otprilike veličine crvendaćeva jajeta, Vaš mališan mjeri oko 30 mm. Saznajte više o 8. tjednu trudnoće.
2 čitanje

6 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Vaše bebe trenutno je jako ubrzan. Toliko uzbudljivih zbivanja na tako malom biću. Pročitajte više o ovom tjednu.
2 čitanje

5. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Iako je samo veličine zrna graška, Vaša beba raste naglo, relativno govoreći. Pročitajte više o 5. tjednu trudnoće.
2 čitanje

4. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Već je prošlo skoro mjesec dana! Mnogo se stvari događa u Vama u 4. tjednu trudnoće. Saznajte više!
3 čitanje

3. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Na samom ste početku putovanja. Iako je tek 3. tjedan trudnoće i ne možete još ništa vidjeti, to ne znači da se ne događa puno toga.
3 čitanje

33. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Šest tjedana. Toliko Vam je ostalo prije nego što upoznate malu osobu koja raste u Vama. Nevjerojatno, zar ne? Mislimo da je tako. Nastavite čitati da biste saznali više o 33.
2 čitanje

21. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Iako Vaša beba sada teži oko pola kilograma, još uvijek ima dovoljno prostora u trbuhu. I voli se koristiti njime kada ne spava! Pročitajte više o ovom tjednu.
3 čitanje

38. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Još dva tjedna! Da, istina je, Vi i Vaš mališan uskoro ćete se upoznati. Sve je spremno. Pročitajte više o 38. tjednu trudnoće.
3 čitanje

37. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Vaša beba ima tendenciju da drži glavu dolje, prekrižene ruke i noge presavijene na prsima jer nema puno mjesta za kretanje. Bit će joj jako drago izaći i istegnuti se! Saznajte više o 37.
3 čitanje

36. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Od sada dok ne izađe na svjetlo dana, Vaša će beba nastaviti rasti. Već je duga 45 cm i teži oko 2.9 kg! Pročitajte više o 36. tjednu trudnoće.
2 čitanje

35. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Za mjesec dana, držat ćete Vašu bebu u naručju. Do tada će se u Vama odvijati još puno poliranja i rafiniranja. Pročitajte više o 35. tjednu trudnoće.
3 čitanje

34. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Stvari se sad malo usporavaju u tvom trbuhu. To je zato što se sve bliži razvoju! Vaša je beba dugačka oko 45 cm i teška više od 2 kg. Pročitajte više o 34. tjednu trudnoće.
1min čitanje

30. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Svakim se danom Vaša beba razvija sve više, pripremajući se za dolazak na svijet za nešto manje od 10 tjedana. Je li prošlo brzo ili Vam se čini da se vrijeme vuče?
2 čitanje

29. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Dok se približavate cilju – rodit ćete za desetak tjedana – Vaša beba još uvijek brzo raste, čak i širom otvarajući oči. Pročitajte više o 29. tjednu trudnoće.
2 čitanje

28. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Vaša beba je duga oko 35 cm od vrha glave do pete i već teži oko 1.3 kg, trećinu porođajne težine. Noge joj mjere gotovo 6 cm – da, sitne su! Pročitajte više o 28. tjednu trudnoće.
2 čitanje

27. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Vaša beba još uvijek mora rasti, ali od danas je dugačka preko 30 cm, dovoljno velika da stane na podlakticu između dlana i lakta.
3 čitanje

26 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Mali trenutak razotkrivanja za posljednji tjedan drugog tromjesečja - Vaša beba će sada prvi put otvoriti oči! Pročitajte više o ovom tjednu.
2 čitanje
Related tools
Kalkulator trudnoće i roka
Naravno, standardni odgovor je 40 tjedana, ali kao i kod većine stvari povezanih s trudnoćom, ništa nije standardno.
Kalendar trudnoće po tjedima - Razvoj bebe po tjednima u trudnoći
Pratite svaki tjedan trudnoće i otkrijte promjene kroz koje prolazi vaše tijelo, simptome trudnoće i kako se beba razvija.