Izdajanje mlijeka

Dojenje - što, kako i kada

0 - 6 meseci
Članak
List. 8, 2024
5

Kao što znate, majčino mlijeko je savršena hrana za bebe u prvih šest mjeseci bebe pa čak i nakon što su u bebinu prehranu uvedene druge namirnice. Znati što Vas čeka nakon poroda može Vam pomoći napraviti plan kako da uživate još više svaki put kada hranite i brinete o svome djetetu.

Budi spremna na dojenje bebe

Što trebate znati o dojenju prije poroda

☐ Okupite bliske osobe oko sebe, kao što su Vaš partner, prijatelj, majka, sestra ili bilo tko može pomoći da saznate više o tome.

☐ Razgovarajte s liječnikom o dojenju. Obavijestite svog obiteljskog liječnika ili medicinsku sestru o namjeri dojenja djeteta i saznajte koje savjete mogu podijeliti s Vama čak i prije poroda.

☐ Vodite računa o svojim grudima prije poroda. Razgovarajte sa svojim liječnikom o promjenama kroz koje će proći Vaše grudi, o starijim intervencijama na dojkama, hormonskim problemima (uključujući probleme sa štitnjačom ili dijabetesom) i bilo kojim drugim pitanjima dojenja. Ovaj razgovor može Vam pomoći da se pripremite za novo iskustvo dojenja, što može biti veći ili manji izazov.

☐ Pitajte sve vezano uz dojenja u bolnici u kojoj ćete roditi.

☐ Prijavite se na trudničke tečajeve koji uključuju edukaciju o dojenju. To će Vam pomoći da shvatite što možete očekivati.

☐ Napravite popis svoje bolničke prtljage. Uz osnovne higijenske te osobne stvari, ona sadrži i dodatne stvari koje Vam mogu olakšati prvo iskustvo dojenja. Razgovarajte s bolničkim osobljem o dojenju.

 

O dojenju kada dođete u bolnicu

☐ Razgovarajte s medicinskim timom koji će ti pomoći prilikom porođaja o odluci dojenja. Najavite u rodilištu da želite dojiti svoje dijete.

☐ Zapisujte si vrijeme kada dojite dijete. Zatražite da dijete ostaje u istoj sobi s Vama. Kod prijave u bolnicu, također naglasite da ne želite da se dijete hrani bočicom, osim u slučaju kada je to učinjeno iz medicinskih razloga. Ako beba ne ostaje u istoj sobi s Vama, zamolite da Vam ga donesu kod prvih znakova gladi.

☐ Zamolite da dijete bude hranjeno samo dojenjem.

☐ Zatražite konzultacije s medicinskim osobljem u vezi dojenja. Mogu Vam pružiti savjete o položaju za hranjenje i svim ostalim problemima koji se mogu pojaviti.

 

Što trebate znati o dojenju nakon što se dijete rodi

☐ Nahranite dijete prirodnim putem što ranije. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje majkama dojiti čim rode, najbolje u prvih sat vremena. 

☐ Tako Vaše dojenče može odmah imati koristi od lako probavljivih proteina, vitamina i minerala, kao i antitijela iz kolostruma, žute i prozirne tekućine koja će teći iz grudi do prelaska na zrelo mlijeko u narednih 3-5 dana.

☐ Dojenče bi trebalo imati kontakt s Vama odmah po porodu - koža na kožu. Recite medicinskoj sestri i liječniku da želite držati dijete na grudima, koža na kožu, odmah nakon rođenja i do prvog dojenja. Dodir koža na kožu je potreban što je češće moguće u prvih nekoliko mjeseci. Tako ćete pomoći djetetu da ostane mirno dok doji, a Vi ćete imati dovoljno mlijeka.

☐ Nahranite dijete kad je gladno, što znači čak 8 do 12 puta u roku od 24 sata.

☐ Koristite obje dojke za dojenje, čime ćete izjednačiti stvaranje mlijeka ravnomjerno u obje dojke. Provjerite je li Vam nakon hranjenja preostalo mlijeka u dojci,  prije nego što mu ponudite drugu ukoliko dijete još pokazuje znakove gladi. 

☐ Ne brinite za vrijeme. Neka djeca brže sišu, dok druga sporije. Hranite Vaše dijete sve dok pokazuje znakove gladi.

☐ Možda ispočetka bude teže, no vrlo brzo ćete moći prepoznati znakove gladi. Neki od znakova koje možete uočiti kod ponašanja Vašeg djeteta su: traženje dojke, uznemirenost ili refleks sisanja.

☐ Ako ste rodili carskim rezom, jednako je važno dojiti bebu što je brže i dulje moguće. Vjerojatno bi najbolji položaj bio položaj "nogometne lopte", jer on vrši manji pritisak na tvoj rez. (naziv položaja je nastalo u SAD-u, a pri tome se misli na položaj igrača u američkom nogometu (rugby) kojem se lopta drži ispod ruke).

 

Prije odlaska doma iz bolnice

☐ Zatražite konzultacije s medicinskim djelatnicima u vezi dojenja kako biste saznali sve informacije koje Vas dodatno zanimaju.

☐ Naučite kako ručno izdojiti mlijeko.  Masaža ili ručno samoizdajanje može biti sve što je potrebno da bi Vam grudi postale mekše kada se napune mlijekom. To će pomoći i Vašem djetetu da se lakše privikne na dojku.

 

Kod kuće

☐ Ako imate pitanja ili ste zabrinuti oko dojenja, ne ustručavajte se pitati svog liječnika, drugo medicinsko osoblje koje Vam je pružalo informacije o dojenju za vrijeme boravka u bolnici, prijatelja ili člana obitelji koji ima potrebno iskustvo i znanje.

☐ Ne čekajte ako osjetite bol ili nelagodu tijekom dojenja.

 

Popis sa zahtjevima za bolnicu:

☐ Recite medicinskom osoblju da želite dojiti.

☐ Zatražite da se na Vašem i djetetovom kartonu naznači kako ste odabrali dojenje.

☐ Zamolite da ostanete u istoj sobi s djetetom. Ako to nije moguće, zatražite da Vam ga donesu kod prvog znaka da je gladno.

☐ Podsjetite medicinsko osoblje da želite da dijete leži na Vašoj koži odmah nakon rođenja.

☐ Zatražite da se djetetu ne daje mliječna formula, osim ako to nije potrebno iz medicinskih razloga.

☐ Da biste osigurali lakše privikavanje i početak dojenja, zatražite konzultaciju sa medicinskim osobljem ili drugim stručnjacima koji Vas mogu informirati o svim aspektima dojenja.

Zapamti

Prije poroda

Brinite o svojim grudima prije poroda. Razgovarajte sa svojim liječnikom o tome koje vas promjene očekuju, o ranijim intervencijama na dojkama te o hormonalnim problemima

Kada budete primljeni u bolnicu

Razgovarajte s medicinskim osobljem koje će Vam pomoći pri donošenju odluke o dojenju. Naglasite u rodilištu da želite dojiti svoje dijete.

Nakon poroda

Hranite dijete kada je gladno, što može značite i od 8 do 12 puta u 24 sata.

View details Istine i mitovi o dojenju
Majka drži bebu i razmišlja
Članak

Istine i mitovi o dojenju

S toliko dostupnih informacija o dojenju, možete li razlikovati činjenice od fikcije?

3 čitanje

Povezani članci

View details Prehrana u trudnoći i tijekom dojenja
Članak
Trudnica drži zdjelicu voća u ruci

Prehrana u trudnoći i tijekom dojenja

Trebali biste pripaziti na prehrambene navike od trenutka kada saznate da ste trudni. To je jedna od najjednostavnijih i dobrih stvari koje možete napraviti za svoje i djetetovo zdravlje.

6 čitanje

View details Zatvor u trudnoći, žgaravica i slične tegobe
Članak
Trudnica sjedi za stolom sa šalicom u ruci ispred laptopa

Zatvor u trudnoći, žgaravica i slične tegobe

Trudnoća: Kaže se da je to razdoblje potpune radosti, ali zašto niko ne kaže ništa o ovim malim zdravstvenim tegobama? Mučnina, zatvor, grčevi, žgaravica, nadutost u trudnoći, itd.

4 čitanje

View details 33 tjedna trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnica se drži za trbuh i ima budilicu u drugoj ruci

33 tjedna trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Šest tjedana. Toliko Vam je ostalo prije nego što upoznate malu osobu koja raste u Vama. Nevjerojatno, zar ne? Mislimo da je tako. Nastavite čitati da biste saznali više o ovom tjednu. 

2 čitanje

View details 14 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
14-tjedana

14 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Vaša beba je veličine grejpa! Jeste li osjetili njezin pokret ili udarac? Ako ne, trebali biste moći u sljedećim tjednima! Pročitajte više o ovom uzbudljivom vremenu.

3 čitanje

View details 27. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnica u bazenu

27. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Vaša beba još uvijek mora rasti, ali od danas je dugačka preko 30 cm, dovoljno velika da stane na podlakticu između dlana i lakta.

3 čitanje

View details 8. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Muškarac i žena zadovoljno gledaju sliku ultrazvuka

8. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Otprilike veličine crvendaćeva jajeta, Vaš mališan mjeri oko 30 mm. Saznajte više o 8. tjednu trudnoće.

2 čitanje

View details 40. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Beba drži majčin prst

40. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Vrijeme je isteklo! Ako već nije, Vaša beba će stići u sljedećih nekoliko dana. I onda ćete napokon biti majka! Pročitajte više o 40. tjednu trudnoće. 

6 čitanje

View details 21 tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
21-tjedana

21 tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Iako Vaša beba sada teži oko pola kilograma, još uvijek ima dovoljno prostora u trbuhu. I voli se koristiti njime kada ne spava! Pročitajte više o ovom tjednu.
 

3 čitanje

View details Vitamini u trudnoći i pozitivni učinci minerala
Članak
Mrkva kao dobar izvor vitamina u trudnoći

Vitamini u trudnoći i pozitivni učinci minerala

Vitamini u trudnoći, kao i minerali, su neophodni za potporu Vašem tijelu tokom svih devet mjeseci trudnoće. Svaki od njih ima svoju ulogu, a beba će imati koristi od njih kroz posteljicu.

4 čitanje

View details 34. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnica u 34. tjednu trudnoće se smije

34. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Stvari se sad malo usporavaju u tvom trbuhu. To je zato što se sve bliži razvoju! Vaša je beba dugačka oko 45 cm i teška više od 2 kg. Pročitajte više o 34. tjednu trudnoće.

1min čitanje

View details 15. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Ruke muškarca i žene koji drže ženin trbuh

15. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Iako se Vaša beba nalazi duboko u Vašem tijelu, ovo je tjedan u kojem se razvija njezin njuh. Pročitajte više o 15. tjednu trudnoće.

2 čitanje

View details 28. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Muškarac dodiruje trudnički trbuh žene

28. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Vaša beba je duga oko 35 cm od vrha glave do pete i već teži oko 1.3 kg, trećinu porođajne težine. Noge joj mjere gotovo 6 cm – da, sitne su! Pročitajte više o 28. tjednu trudnoće.
 

2 čitanje

View details 9. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnica gleda sliku s ultrazvuka

9. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Dva srca kucaju kao jedno, kao što pjesma kaže. U stvari, srce Vaše bebe kuca sasvim dobro samo od sebe. Pročitajte više o 9. tjednu trudnoće.

2 čitanje

View details 21. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
21-tjedana

21. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Iako Vaša beba sada teži oko pola kilograma, još uvijek ima dovoljno prostora u trbuhu. I voli se koristiti njime kada ne spava! Pročitajte više o ovom tjednu.
 

3 čitanje

View details 22. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
22-tjedana

22. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Ako biste pogledali unutar svog tijela, možda biste vidjeli svoju bebu kako siše palac. To je prirodni način da se pripremi za dojenje od rođenja. Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 3. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
3-tjedna

3. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Na samom ste početku putovanja. Iako je tek 3. tjedan trudnoće i ne možete još ništa vidjeti, to ne znači da se ne događa puno toga.
 

3 čitanje

View details 35. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Muškarac drži glavu na trudničkom trbuhu

35. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Za mjesec dana, držat ćete Vašu bebu u naručju. Do tada će se u Vama odvijati još puno poliranja i rafiniranja. Pročitajte više o 35. tjednu trudnoće.

3 čitanje

View details 16 tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
16-tjedana

16 tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Ako biste mogli zavirit u svoje tijelo i gledati svoju bebu u rastu, mogli biste je vidjeti kako siše palac! Konačno je uspio doći do usta. Pročitajte više o ovom tjednu.
 

2 čitanje

View details 29. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Muž i trudna žena gledaju bebu na ultrazvuku u 29. tjednu trudnoće

29. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Dok se približavate cilju – rodit ćete za desetak tjedana – Vaša beba još uvijek brzo raste, čak i širom otvarajući oči. Pročitajte više o 29. tjednu trudnoće.

2 čitanje

Pridružite se klubu Nestlé Baby

  Pridružite se klubu Nestlé Baby
Iznenađenja

Iznenađenja

Budite u toku s novostima i uživajte u iznenađenjima pripremljenima za vas.

KORISNI-ALATI

Korisni alati

S pomoću naših korisnih aplikacija sve obveze obavljajte na vreme.

SAVJETI-STRUČNJAKA

Saveti stručnjaka

Na raspolaganju su vam članci i mišljenja specijalista za svaku fazu.

PREHRANA-BEBA

Prehrana beba

Saznajte sve o prehrani u prvih 1000 dana života bebe.